Tudományos megközelítés.

A Tejútrendszer több millió potenciálisan lakható bolygónak ad otthont, 2012-ben a kutatók pedig azt jósolták, hogy akár 15 785 idegen civilizáció is létezhet a galaxisunkban. Egy nemrég megjelent tanulmány pedig azt a kérdést járta körbe, hogy

mekkora az esélye annak, hogy az emberek egy napon kapcsolatba léphessenek egy ellenséges idegen civilizációval, amely képes megszállni bolygónkat?

A kérdés megválaszolásához a tanulmány egyetlen szerzője, a spanyolországi Vigo Egyetem konfliktuskezelési doktorandusza, Alberto Caballero amatőr csillagász az emberiség történelmét, illetve a technológiai fejlődésének ütemét vette figyelembe:

  • Először megszámolta azon országok számát, amelyek 1915 és 2022 között megszállták más országokat (megállapította, hogy a világ 195 nemzetéből összesen 51 indított valamilyen inváziót ebben az időszakban – az Egyesült Államok áll a lista élén 14 invázióval),
  • majd az egyes országok lehetséges invázió indításának valószínűségét a globális katonai kiadások százalékos aránya alapján súlyozta – ismét az Egyesült Államok vezet a 38%-ával.
  • Ezt követően összeadta az egyes országok inváziójának valószínűségét, majd elosztotta az összeget a Föld összes országának számával.
  • Mindemellett figyelembe vette az emberi civilizáció jelenlegi technológiai fejlettségi szintjét is – szerinte amennyiben a technológiai fejlődésünk a jelenlegi ütemben zajlik, akkor legkorábban 259 év múlva leszünk csak képesek a csillagközi utazásra. 
Mindezekből pedig arra jutott, hogy jelenleg igen csekély, mindössze 0,028% az esélye annak, hogy az emberiség megtámadjon egy másik lakott bolygót

– ez nagyon csekély esélynek tűnik és egészen addig az is, amíg el nem kezdjük szorozni a Tejútrendszerben található több millió potenciálisan lakható bolygóval.

Ugyanakkor 259 év múlva, amikor már képesek leszünk a csillagközi utazásra, ennek az esély már csak 0,0014% lesz – ennek megállapításához azzal a feltételezéssel élt, hogy az emberiség által indított inváziók száma ugyanolyan mértékben csökken majd, mint az elmúlt 50 évben.

Caballero a végső eredmény megállapításához, azaz a kérdése megválaszolásához a már fentebb említett, 15 785 idegen civilizáció meglétének jóslatát vette számításba, hogy aztán arra a megállapításra jusson, hogy

1-nél kevesebb (0,22) azon 1-es típusú civilizációk* száma, amelyek háborút indítanának ellenünk. Ugyanakkor ha a modern emberhez hasonlóan csillagközi utazásra még nem képes civilizációkat is számításba vesszük, ez a szám már 4,42

–  ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy sokkal nagyobb az esélye annak, hogy a Földbe becsapódik egy pusztító aszteroida.

* A Kardasev-skála szerinti 1-es típusba tartozó civilizáció a bolygója csillagjából érkező összes energiát képes felhasználni és a bolygóján elérhető összes energiaforrás felett képes rendelkezni – úgymint napenergia, szél, geotermikus és vízenergia, földrengések, atomenergia – , valamint képes fedezni saját növekvő energiaigényét.

Noha a tanulmánya érdekes gondolatkísérletet mutat be, azt ő maga is elismeri, hogy modellje nem ad pontos eredményt, már csak azért sem, mert az emberiség történelemének egy nagyon szűk szeletén alapul, illetve számos feltételezést fogalmaz meg fajunk jövőbeli fejlődésével kapcsolatban. És még ott van az a faktor is, hogy a modell megalkotásánál magunkból indultunk ki – pontosabban Caballero –, vagyis azt feltételezi, hogy az idegen intelligencia agyi összetétele, értékei és empátiaérzékei hasonlóak lesznek az emberekéhez, ami ugye közel sem biztos.

Egyébként Caballero egy másik tanulmányt is publikált Hűha! jelről, amit a földönkívüli élet lehetséges jelének tartanak:

(Forrás: Live Science, planetology.hu, Wikipédia, fotó: )

Ez is érdekelhet:

Az amerikai hadsereg megmagyarázhatatlan ufóészleléséről került elő egy videó

Egy korábbi vadászpilóta is elemezte a felvételt, és arra a megállapításra jutott, hogy még soha nem látott ehhez foghatót.

Olyan ufóvideót mutatott be az amerikai hírszerzés, amire nem találtak magyarázatot

Ez meg vajon mi a fene lehet? – gyorsan megjegyeznénk, hogy a nyitókép csak illusztráció.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A Leica legolcsóbb fényképezőgépe azonnal képet ad a kezedbe

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés