Mit tennél, ha egy barátod írna Messengeren, hogy segíts neki visszaszerezni a letiltott Facebook-fiókját? Hát persze, hogy segítenél! De nem árt óvatosnak lenni, mert könnyen lehet, hogy valaki más akar átverni mindkettőtöket.
Szia, kérhetek egy szívességet? – így kezdődik az a Messenger-üzenet, amihez hasonlót mind szoktunk kapni az ismerőseinktől. Még akkor sem fogsz gyanút, amikor arra kér, hogy segíts neki visszaállítani a letiltott Facebook-fiókját, amihez öt ismerősére lenne szüksége, és legyél te az egyik. Nem kell mást tenned, mint a Facebook által neked küldött kódot elküldeni neki, de itt már megszólalhat a fejedben a vészcsengő.
Saját magadnak kapott kódot sose adj ki másnak, még akkor sem, ha a barátodról van szó, mert ebben az esetben már nem ő irányítja a dolgokat. Ilyenkor ugyanis neki már feltörték a profilját, és a nevében kérnek segítséget tőled, ha pedig válaszolsz, akkor hamarosan meg is érkezik a fiókodba a kód. Ne küldd el neki!
A Facebookon ugyanis ezzel akár a jelszavad is megváltoztatható, ezért rövidesen a fiókodon kívül találhatod magad.
Ha előbb nem, hát akkor biztosan gyanússá válhat a dolog, amikor az ismerősöd, akivel mindig is tegeződtetek, az egyik válaszban magázódásra vált. Jobban teszed, ha felhívod telefonon, és elmondod neki, mi történt, mert lehet, hogy nem is tudja, hogy a nevében próbálnak másokat is behúzni a csalók. A Facebook beállításaiban, a Fiókközpontban számtalan lehetőség van a fiókod védelmére, kétfaktoros azonosítás és biztonsági értesítések beállítására.
Itt azt is megnézheted, hogy a fiókodra milyen eszközökkel vannak bejelentkezve, és ki is léptetheted azokat. Hogy mihez kezdenek a Facebook-fiókoddal? Például ehhez hasonló átverésekhez írnak a nevedben hozzászólásokat, hogy a valósnak tűnő profilod segítségével csalják ki másoktól a bankkártya-adataikat, de a Facebook Marketplace-en is átverhetnek vele másokat. Nem lehet eléggé résen lenni, az online csalók módszerei egyre jobbak, hát tolj ki velük, és ne dőlj be nekik te is!
Ez is érdekelhet: