Őrült sebességgel száguld.

A NASA kutatói a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) nevű műholdnak köszönhetően találtak egy olyan exobolygót (a Naprendszeren kívüli, idegen csillagok körül keringő planéta), ami őrült sebességgel száguld:

a TOI–1347 b névre keresztelt bolygó ugyanis mindössze 20 óra 24 perc alatt kerüli meg a csillagját – csak viszonyításképpen: a Föld ezt 365 nap alatt teszi meg a Nap körül, de az újonc égitest még annál is gyorsabban mozog, mint amennyi idő alatt a Föld megfordul a saját tengelye körül (egy nap, azaz 24 óra).

Az égitest – ami sokkal közelebb kering a csillagjához, mint a Naprendszerünk bármely bolygója a Naphoz – egy ultrarövid keringési idejű (ultra-short period, USP) bolygónak számít, minden 200. Nap-szerű csillagnak lehet ilyen planétája.

Az eddigi megfigyelések alapján a szakemberek úgy gondolják, hogy a bolygó légköre sűrű, azaz jelentős molekulatömeggel rendelkezik, amiből azt valószínűsítik, hogy a planétának forró homokból állhatnak a felhői, vagy olvadt felszíne lehet.

(Forrás: IFL Science, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Ezt látni, miközben visszatérünk az űrből a Földre

Egy űrszonda végig kamerázta, ahogy a Föld légkörébe érve lángolva zuhanni kezd.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában