A Cassini nemrég megkezdte a „nagy fináléját”, azaz a Szaturnusz körül majd' 20 év óta nyüzsgő űrszonda missziójának az utolsó szakaszába érkezett.

Az űrszonda már egy ideje elkezdte bejárni a Szaturnusz gyűrűsúroló pályáit, amelynek köszönhetően soha nem látott felbontásban és minőségben csodálhattuk meg a gázbolygó gyűrűrendszerét; továbbá a szonda még azelőtt, hogy kilehelné az utolsó szuszt, megpróbál mintát venni a gyűrűt felépítő jeges szemcsékből és a környezetében található gázokból.

A Cassini űrszondát 1997 októberében indították el az amerikai Cape Canaveral rakétaindító bázisról, és 2004 júliusában sikerült pályára állnia a Szaturnusz körül. Az űrszonda meséje a Szaturnusz légkörében fog véget érni: a tervek szerint 2017 szeptember 15-én fog belezuhanni élete választottjába.

És ha már a Cassini arra járt, hát lőtt nekünk, pontosabban rólunk egy fotót április 13-án – közép-európai idő szerint 2:41-kor – a Szaturnusz gyűrűi közül. Íme imádott bolygónk és kedvenc holdunk mintegy 1,4 milliárd kilométer távolságból:

Ilyennek látszott a Föld 2017. április 13-án a Szaturnusz A- és F-gyűrűje közül

Kicsit belenagyítva:

Itt már a Föld mellett a még apróbb égitest, a Hold is felbukkan

Azóta a Cassini továbbfolytatta küldetését, és a Titánt is meglátogatta utoljára, hogy a gázbolygó legnagyobb holdján is jó néhány kérdésre választ találjon.

Néhány óra múlva megkezdődik a Titán varázsszigeteinek a felkutatása

A halálra ítélt Cassini élete utolsó hónapjaiban sem tétlenkedik.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki a 45 millió fényévre lévő galaxis, amit szupernóva-robbanások fénye világít meg

Itt tudod megnézni, merre jár éppen a Télapó az ajándékokkal

Vajon milyen lesz az a visszaröpülés, melyekről csak hasonlatok beszélnek

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés