A napfogyatkozás óriási sötét foltként vonult végig a Föld felszínén.

Október 14-én gyűrűs napfogyatkozás volt látható gyakorlatilag az amerikai kontinens teljes hosszán az Egyesült Államok nyugati részétől kezdve Mexikón, Guatemalán, Belize-en, Hondurason, Nicaraguán, Panamán és Kolumbián át egészen Brazíliáig.

Napfogyatkozás akkor jön létre, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül. Több típusa is van*: teljes napfogyatkozás esetén például a Hold látszólagos mérete nagyobb a Nap látszólagos méreténél, vagyis teljes egészében kitakarja a Napot, míg a gyűrűs napfogyatkozás esetében a nap sugarai láthatók a Hold körül – utóbbi hasonlóan ritkának számító jelenség, mint a teljes napfogyatkozás.

*A Hold látszólagos mérete néha nagyobb, néha pedig kisebb, mint a Nap látszólagos mérete. Ezt az okozza, hogy a bolygók és a holdak elliptikus pályán keringenek, emiatt pedig a Föld–Hold-távolság és a Nap–Föld-távolság is periodikusan változik. Ez a méretváltozás szabad szemmel észlelhetetlen, viszont ez és a Föld–Hold/Nap–Föld ekliptika különbsége különböző típusú napfogyatkozásokhoz vezet.

Mindez az űrből is látszódott, a NASA, bolygónktól másfél millió kilométeres távolságban keringő Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) nevű úrszondája pedig meg is örökítette, ahogy a Hold árnyékot vet a bolygónkra:

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) két földfigyelő műholdja, a GOES-East és a GOES-West is megörökített, ahogy a Hold árnyéka végigvonul a Föld felszínén, csak más-más szögből – előbbi így látta:

Utóbbi pedig így:

(Forrás, fotó, nyitókép: NASA)

Ez is érdekelhet:

Így néz ki egy forgószél a Marson

Nem ritka jelenség, csak dokumentálni nehéz. Most sikerült a marsjárónak.

Fotón a galaxis, ami 2,4 millió km/órás sebességgel száguld az űrben

A főcsóva nagyjából 260 ezer fényévre nyúlik el a galaxistól.

Ilyennek látnánk a Földről, ahogy a 396 000 km/órás sebességgel közeledő Androméda-galaxis összeütközik a Tejútrendszerrel

Látványos lenne, az biztos. De mire ez bekövetkezik, már nem él ember a Földön, ha egyáltalán addigra lesz még Föld.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában