Látványos lenne, az biztos. De mire ez bekövetkezik, már nem él ember a Földön, ha egyáltalán addigra lesz még Föld.

Az Androméda-galaxis 110 km/másodperc, azaz 396 000 km/órás sebességgel közeledik a Naprendszerünket (így a Földet) is a soraiban tudó Tejútrendszer felé, és várhatóan nagyjából – még csillagászati léptékben is nagyon sok időnek számító – 4-5 milliárd év múlva össze is ütközik a két spirálgalaxis. Ez az elkerülhetetlen kozmikus karambol valahogy így fog kinézni – balra a Tejútrendszer, jobbra pedig az Androméda-galaxis látható:

4-5 milliárd év múlva a Napunk élete vége felé fog járni, ami azt jelenti, hogy vörös óriássá fúvódik fel, és minden valószínűség szerint addigra már el is nyelte a Földet. De ha ez mégsem következne be, közelsége miatt már akkor is bőven élhetetlen lesz a bolygónk, tehát a nagyon távoli utódaink semmit nem érzékelhetnek majd a két galaxis ütközéséből.

Tegyük fel, hogy 4-5 milliárd év múlva a Nap még nem falta fel a Földet, és még a bolygónkon is élnek emberek; ebben az esetben mit látnának az égbolton? Az Androméda-galaxis közeledése egyre látványosabb megjelenését, valamint az ütközést követő heves csillagkeletkezési folyamatokat – a NASA szakemberei szerint így látnánk mindezt a Földről 3,75 milliárd év múlva:

(Forrás: Csillagaszt.hu, fotó: NASA; ESA; Z. Levay and R. van der Marel, STScI; T. Hallas; and A. Mellinger)

Ez is érdekelhet:

Napra pontosan kiszámolták, mikor találhatja el a Földet egy aszterodia a legnagyobb valószínűséggel

A becsapódása a valaha megépített legnagyobb hatóerejű atomfegyver több mint hússzorosával felérő robbanást eredményezne.

Ezt látta az űrszonda, amikor átrepült az egyik legerősebb napkitörésen

Ez az első felvétel, ami ilyen közelről mutat meg egy ilyen jelenséget.

Felvételen a Nap azon része, amit eddig nem lehetett megfigyelni

Soha nem látott felvételt készített a Napról az Európai Űrügynökség.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában