Látványos lenne, az biztos. De mire ez bekövetkezik, már nem él ember a Földön, ha egyáltalán addigra lesz még Föld.
Az Androméda-galaxis 110 km/másodperc, azaz 396 000 km/órás sebességgel közeledik a Naprendszerünket (így a Földet) is a soraiban tudó Tejútrendszer felé, és várhatóan nagyjából – még csillagászati léptékben is nagyon sok időnek számító – 4-5 milliárd év múlva össze is ütközik a két spirálgalaxis. Ez az elkerülhetetlen kozmikus karambol valahogy így fog kinézni – balra a Tejútrendszer, jobbra pedig az Androméda-galaxis látható:
4-5 milliárd év múlva a Napunk élete vége felé fog járni, ami azt jelenti, hogy vörös óriássá fúvódik fel, és minden valószínűség szerint addigra már el is nyelte a Földet. De ha ez mégsem következne be, közelsége miatt már akkor is bőven élhetetlen lesz a bolygónk, tehát a nagyon távoli utódaink semmit nem érzékelhetnek majd a két galaxis ütközéséből.
Tegyük fel, hogy 4-5 milliárd év múlva a Nap még nem falta fel a Földet, és még a bolygónkon is élnek emberek; ebben az esetben mit látnának az égbolton? Az Androméda-galaxis közeledése egyre látványosabb megjelenését, valamint az ütközést követő heves csillagkeletkezési folyamatokat – a NASA szakemberei szerint így látnánk mindezt a Földről 3,75 milliárd év múlva:
(Forrás: Csillagaszt.hu, fotó: NASA; ESA; Z. Levay and R. van der Marel, STScI; T. Hallas; and A. Mellinger)
Ez is érdekelhet: