Prediktív karbantartás, még alacsonyabb energiafogyasztás, rengeteg kényelmi funkció – ilyen lesz a háztartási gépeink közeljövője.

Itthon egyelőre nem használjuk széles körben az okos háztartási eszközöket, de az érdeklődés folyamatosan nő irántuk. Felhasználói tapasztalat (kevés számú mintából, de ott egyértelműen), hogy sok okosságot felesleges csillogásnak tartunk, nem alaptalan tehát a kérdés: minek wifi egy hűtőre?

Erre és sok másra is választ kaptunk a Puskás Arénában, a Hisense jó hangulatú rendezvényén. A cég nem olyan régen jelent meg a magyar piacon, ám lassan az ismertebb brandek közé verekedte magát, érthetően, hiszen

a Hisense az oroszországi focivébé egyik főszponzoraként már 2018-ban megjelent az európai nagyközönség előtt, most pedig a 2024-es németországi Eb plakátjain szerepel a logója.

Globális cég mintegy százezer alkalmazottal, harmincegy kutatás-fejlesztési központtal világszerte, a háztartási gépeken túl kórházi berendezésekkel, okosközlekedés eszközökkel – van tízmilliós kínai város, ahol az ő rendszerük szabályozza a közlekedési lámpák működését. És ebbe az irányba mennek a háztartások is, azaz az igazán hatékony működésükhöz egy saját ökoszisztémát kellene létrehozni belőlük, amelyet akár egyetlen applikációval irányíthatunk.

Apuka és a gyerekek

A Hisense eszközeit itthon is egyre jobban ismerik, és nemcsak a tévét és a légkondikat, hanem a háztartási gépeit is, azonbelül is a high-tech, innovatív vonalat. A rendezvényen főként a hűtőkről, kisebb részben a mosógépekről esett szó, és persze az innovációról minden tekintetben.

Az egyik újdonság, hogy jönnek a négyajtós hűtők (kettő-kettő a fagyasztó- és a hűtőrésznek), továbbá itthon most mindenki fekete háztartási gépeket akar, ami pár éve elképzelhetetlen volt. És persze van már wifis okoshűtő is, ami elsőre meghökkentően hangzik, de aki aktívan használja, számos előnyét tapasztalja.

Az egyik előadó is vonakodott tőle a saját bevallása szerint, ám aztán lassan csak megbarátkozott vele, mert

  • folyamatosan ellenőrzi a működését, és szól, ha valami nem funkcionál megfelelően;
  • bevásárlólistát lehet írni a kijelzőjére, ami aztán megjelenik a mobilon is;
  • üzenni is lehet a kijelzőn, vagy épp vetíthet családi képeket, ha nincs egyéb dolga;
  • a tévéműsor vagy az időjárás is kivetíthető;
  • ...de a szórakozásnál talán fontosabb, hogy antibakteriálizálja a levegőt ionok keringetésével, és a páratartalmat is szabályozza.
Végül meglepően hasznos okosság a háromféle hőmérséklettartomány: hűtő, mélyfagyasztó, sima fagyasztó, amiből az utóbbi tovább osztható újabb tartományokra.

Vagyis aki italokat szeretne behűteni, az kap plusz lehetőségeket, vagy egyszerűen állítható a fagyasztó- és hűtőrészek aránya, attól függően, mivel pakoltuk tele épp a készüléket.

És persze a hűtők fejlődnek tovább: hamarosan egyenesen a szerviznek szólhatnak, ha a szenzoraik közelgő bajt észlelnek, illetve kényelmesebb lehet a már most is elérhető funkció, ami az ételek minőségét figyeli (egyelőre a „minőségét megőrzi” részt be kellene pötyögni egyesével, ami nem életszerű, nyilván a termék vonalkódja alapján dolgozó hűtő lenne az igazi).

Feltárulnak a hűtők titkai

Fejlesztik a mostaninál is energiatakarékosabb gépeket, illetve a napi használatot segítő funkciókat, amilyen a jégadagoló (van modell, amely fél nap alatt 2,2 kiló jeget állít elő) vagy a mosó/szárítógépekhez tartozó ruhahajtogató tálca vagy az automatikus mosószer-adagoló (AutoDose funkció), amit használva elég telepakolni szennyessel a gépet, majd elindítani, és

a gép a ruha súlyának és az előre beállított szennyezettségi foknak megfelelően elvégzi a mosást, feltölteni pedig nagyjából havonta csak egyszer kell.

Bár ezek a gépek bonyolultnak tűnnek, a Hisense célja éppen az, hogy egyszerűbbé tegye a kezelésüket, és ezzel időt takarítson meg a használóinak. Egyelőre az okos háztartási gépek a prémiumszegmensbe tartoznak, de a hazai publikum, ha némi fáziskéséssel is, de átveszi a technológiai újdonságokat. Azt pedig már csak mi tesszük hozzá – mindenesetre nem túl merész állítás –, hogy ami ma még prémium, az holnaptól a normál hétköznapok része lesz.

Ez is érdekelhet:

Miért van olyan átkozottul hideg a fagyasztóban?

A kemény kuponharcban megszerzett élelmiszerek a lejáratuk után is simán jók maradnak fagyasztva – de nem mindegy, hogy -5 vagy -8 vagy -17 Celsius-fok uralkodik a mélyhűtőben. Mondjuk, mit érdemes tudni a fagyasztóról.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Barbárság vagy értékmentés ennek a kidobott gitárnak a felújítása?

További cikkeink a témában