A legfrissebb kutatások szerint mára már több millió ember válhatott hangklónozási csalás áldozatává – az ilyen visszaélések során a csalók mesterséges intelligencia (MI) vezérelte technológiát használnak fel arra, hogy lemásolják egy barát vagy családtag hangját, majd pénzt csaljanak ki a közeli hozzátartozóktól.

A Starling Bank által közzétett adatok szerint az Egyesült Királyság felnőtt lakosságának több mint egynegyede állítja, hogy az elmúlt évben legalább egyszer MI-vezérelte hangklónozási csalás célpontja volt. Ugyanakkor a brit felnőttek közel fele még sosem hallott ilyen csalásokról, és még kevésbé tudja, hogyan védekezzen ellenük – figyelmeztet a brit Starling Bank. A felmérésből az is kiderül, hogy a megkérdezettek csak mintegy harmada tudja, mire figyeljen, ha egy hangklónozási csalás célpontjává válna, miközben

a bűnözők ma már akár három másodpercnyi hangfelvételből képesek klónozni egy személy hangját.

Mindehhez elég az, hogy találjanak egy hanggal ellátott videót a célszemélyről a közösségimédia-óceánban vagy valamelyik videómegosztó oldalon. A hang lemásolása után a csalók azonosíthatják a célszemély családtagjait, és a klónozott hangon telefonhívást kezdeményezhetnek velük vagy hangüzenetet küldhetnek nekik, a hívás témája pedig rendszerint ugyanaz: a telefonálónak sürgős pénzügyi segítségre van szüksége.

A felmérés szerint majdnem minden tizedik ember elküldené a kért összeget egy ilyen helyzetben, még akkor is, ha a hívás gyanúsnak tűnik.

A Starling Bank így elindított egy kampányt, amelyben arra ösztönöz mindenkit, hogy találjon ki egy olyan jelszót vagy biztonságos kifejezést a közeli barátokkal és családtagokkal, amelyek révén beazonosíthatják egymást, amennyiben gyanús hívás történik. Így ha valakit olyan személy keres meg, aki egy barátnak vagy családtagnak adja ki magát, és nem tudja a kifejezést, azonnal gyanakodhat arra, hogy csalás áldozata lehet.

Ezek is érdekelhetnek:

Az FBI készített egy mobilapplikációt, amit bárki szabadon letölthet

Mindenki számára hozzáférhető lett az FBI egyik adatbázisa.

Itt tudod ellenőrizni, hogy nyilvánossá vált-e a jelszavad a történelem legnagyobb adatszivárgása során

Néhány napja 10 milliárd jelszó szivárgott ki, ellenőrizd le, hogy közte van-e a tiéd is.

(Forrás: Starling Bank)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés