A következő években ennél is közelebb kerülhet központi csillagunkhoz a Solar Orbiter (SolO) űrszonda.

Hátfőn először haladt el a Naphoz közel, mintegy 77 millió kilométeres távolságban az Európai Űrügynökség (ESA) által februárban útnak indított SolO űrszonda, amelynek feladata, hogy új információkkal segítse a Nap dinamikájának megértését.

null

null

A perihélion, vagyis röppályájának a Naphoz legközelebb eső része a szondát a Vénusz és a Merkúr között vezeti el. A következő években ennél is közelebb kerül, akár 43 millió kilométerre is megközelíti a csillagot – a Föld átlagosan 149 millió kilométer távolságra kering a Nap körül.

Az Európai Űrügynökség (ESA) által februárban útnak indított szonda missziója első négy hónapjában hosszú ellenőrzésen esett át, ám még egy évre van szükség ahhoz, hogy minden rutinszerűen működjön a szondán. A misszió teljes tudományos szakasza 2021-ben kezdődik, amikor a SolO mind a tíz tudományos műszere megkezdi megfigyeléseit.

null

null

A SolO egyik következő fontos eseménye december végén a Vénusz melletti elröpülése lesz – mintegy 500 ezer kilométerre fog elhaladni a bolygó felszíne felett –, ami a Nap irányába való továbbhaladását segíti.

(Forrás: BBC, MTI, fotó: ESA)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában