A hónap végétől az EU-ban a repülőkön is jön az 5G technológia, addig is kipróbáltunk valami lassabbat.

Igen, mindig is lehetett repülőn netezni, de azért külön fizetni kellett. Fél éve az Európai Bizottság úgy döntött, hogy a légitársaságok a mobil adatátvitel engedélyezése mellett 5G technológiát is biztosíthatnak a fedélzeten – az ehhez szükséges technológiát idén június 30-ig kell kiépíteniük a tagállamoknak.

Nem biztos, hogy ettől a döntéstől, mindenesetre bővülni kezdtek a lehetőségek, vagyis ha nem is mindjárt 5G-t, de egy voucher formájában ingyenes fedélzeti netezést adott a Lufthansa. Azért gondoljuk, hogy ebben az EU-s szabály is benne lehet, mert két hete ugyanezzel a légitársasággal repültünk, és híre-hamva nem volt semmiféle internet-utalványnak.

Ezúttal oda-vissza is átszállásos út, azaz négy repülésből álló, kétnapos „miniturné” jutott, ebből hármon a német légitársaság, egyen az Air Dolomiti vitt.

A vouchert a három lufthansás út egyikén lehetett kipipálni, ami kicsit talányosan hangzott elsőre, de nézzük, hogyan zajlott a gyakorlatban!

(A szabályok egyértelműek voltak, az egyszeri használat mellett a voucher nem átruházható, és nem használható más úton vagy később.)

Az első úton hiába próbálkoztam, semmi nem történt. A második repülés volt az Air Dolomitivel, ott tehát nem is próbáltam netezni, inkább a Dolomitokat néztem.

Aztán jött a harmadik út, ahol a szokásos infók mellett bemondták, hogy a felszállás után lehet majd netezni, és valóban jött egy második információ az „internet-ablak” megnyitásáról.

Ami furcsaság volt, hogy repülőgép üzemmódban kellett maradni, de bekapcsolni a wifit... és a dolog működött.

Ehhez elég volt megnyitni egy böngészőt, automatikusan felugrott a légitársaság oldala, ahol rövid hezitálás után bátran a net vásárlásra kattintva az új oldalon opcióként megjelent a voucher. Itt már csak be kellett ütni a korábban mailben kapott kódot, és huss, már ment is minden.

Kollégák szerint korábban a repülős net szinte használhatatlan volt, szerencsére én mást tapasztaltam: Facebookot és levelezést néztem, blogot olvastam, meg még applikációról befizettem a telefonszámlát. Kicsit valóban lassú volt a net, de nem zavaróan, és főleg nem akadt el, és amit akartam, el tudtam intézni.

Illusztráció, és itt a repülőgép üzemmód sincs bekapcsolva - Fotó: Unsplash

Kíváncsiságból a harmadik repülésnél is kipróbáltam a netet (ugyanúgy bemondták, mint az előző úton), de persze ott már nem működött a voucher. Opció lehetett volna a 3, 5 vagy 10 eurós vásárolt net, ezt azonban elengedtem, lévén este 10 utáni szálltunk fel, előtte meg két napig mentünk, mint a mérgezett egér, inkább próbáltam pihenni.

Alighanem ez egy egyszeri alkalom volt, a honlap alapján a FlyNet szolgáltatásban vett voucher a megvásárlás évében, és az azt követő három naptári évben érvényes.

Szóval a repülős netezés működik, egyszerű, és kényelmes, és már akkor is hasznos, ha csak néhány apróbb, de fontos ügyet el tudunk intézni. Márpedig el.

Ez is érdekelhet:

Felejtsd el a repülő üzemmódot, repülés közben is lehet netezni már a nyártól

Véget ért egy korszak, vége a repülő üzemmódnak, legalábbis az Európai Unióban.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés