A gépelés százötven éve az írógépektől a pixelekig – ezt mutatja be Marcin Wichary dizájner könyve két kötetben, ezerkétszáz oldalon, számtalan fotóval és történettel.

Zseniális könyv készül a billentyűzetek történetéből: Marcin Wichary dizájner, író és mérnök – akinek elévülhetetlen érdemei közé tartozik, hogy feltette Pac-Mant a Google-re – eszelősen alapos munkát végzett.

Eleinte az írógépekről írt posztokat a Medium.com-ra, ez adta az ihletet, hogy összeállítson egy könyvet. 2016 óta dolgozik rajta, interjúzott, kutatott, fotózott, szétszedett billentyűzeteket sok egyéb csíny mellett.

Így született meg a Shift Happens, aminek a címe egyszerre utal billentyűzethez tapadó asszociációkra (lásd: elgépelések, beragadó gombok, elbújó speciális karakterek), és magára a lényegre: a könyv által átfogott

százötven évre, amíg az írógépekből korszerű írógépek, majd kezdetleges számítógépek lettek, hogy aztán felváltsák azokat a pc-k, laptopok billentyűzetei, végül az okostelefonok érintőképernyői.

A könyv az 1880-as évek shit háborúitól indul, amikor például a Nobel-díjas Arthur Schawlow lézerrel próbált elgépelésradírt építeni, August Dvorak – és sokan mások – pedig a QWERTY billentyűzetek trónfosztásán fáradoztak... majd eljutunk egészen az érintős gépelést tökéletesítő Margaret Longley-ig és Lenore Fentonig.

Nem egy könnyed esti olvasmányról van szó:

  • Kettő + egy kötet
  • 42 fejezet
  • 1200 oldal
  • 1300 fotó, köztük 520 színes kép, ami csak ehhez a könyvhöz készült

Kitér a szerző a tárcsás telefonokra, látunk japánoknak készült kanjibillentyűzetet azokból az időkből, amikor még nem dolgozták ki, hogyan lehet több ezer írásjegyet egy maroknyi billentyűvel megjelentetni, látjuk a technikai fejlődés különböző fázisait, a gépeléshez kapcsolódó munkaköröket. Érdemes alaposan átnézni a könyv honlapját, már csak a fejezetcímek miatt is, de bele is lapozhatunk, és találunk egy játékot, ahol különböző típusú, üres billentyűzetekre kell a megfelelő betűt ráhúzni. A program méri a gyorsaságot, és számolja a hibákat is – kipróbáltuk, nem egyszerű.

És persze a Shift Happens tele van történetekkel, köztük eddig soha el nem meséltekkel. A harmadik, bónusz kötet további képeket és hogyan készült? infókat tartalmaz, és az egészet egyben lehet megvenni. Ahogy Marcin Wichary is írja, nemcsak írógép- és billentyűzet rajongóknak remek ez a könyv, de bárkinek, akit érdekel a dizájn, a technika vagy a hétköznapi tárgyak története.

A könyv februárban kerül ki a Kickstarterre, a várható szállítási dátum idén nyár vége/ősz.

Ez is érdekelhet:

Az írógéptől a világ leggyorsabb szedánjáig – az Alpina-sztori

A BMW megveszi az Alpinát, ebből az alkalomból elmeséljük a történetét.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában