A Föld nappali oldalán – képzelheted, mennyire ragyogott.
A fejünk felett mintegy 420 kilométeres magasságban keringő Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósai úgy láthatják a Földet, ahogy mi, átlagemberek egyelőre jó darabig még nem fogjuk, illetve, de, csak képekről. Például az Európai Űrügynökség (ESA) űrhajósának, Samantha Cristoforettinek a fotóiról, aki nemrég az ISS fedélzetéről kinézve kiszúrt egy fényesen megcsillanó pontot a dél-izraeli Negev-sivatagban, ráadásul szokatlan módon a Föld nappali oldalán – vagyis képzelheted, mennyire ragyogott –, amiről felvételeket is készített:
Intriguing sight! A bright dot in the Negev desert…so unusual to see human-made lights in day passes! It’s a concentrated solar power plant, one of the technologies to get renewable energy from the Sun. With one of the world’s tallest solar power towers! #MissionMinerva pic.twitter.com/MFbCpXpxmG
— Samantha Cristoforetti (@AstroSamantha) August 25, 2022
Persze semmilyen misztikus dolog nem áll a ragyogás hátterében, csak az igencsak különlegesnek számító Ashalim-erőmű rendszerének tükröződéséről van szó.
Az Ashalim-erőmű közepén egy 250 méter magas (nap)torony áll, amit ötvenezer, a Nap járását követő tükör vesz körül. A tükrök által befogott napfényt a toronyra koncentrálják, amelyben ennek hatására a víz felforr, a keletkezett gőzzel pedig meghatják az áramot termelő turbinát – állítólag ezzel Izrael lakosságának 5%-át tudják ellátni, azaz nagyjából 130 ezer lakás energiaellátásához elegendő villamos energiát képes előállítani.
(Fotó: Samantha Cristoforetti)
Ez is érdekelhet: