A Hubble utódja, a James Webb űrteleszkóp készítette egy majdnem teljesen készre kalibrált állapotában.
A Hubble utódja, a 11 milliárd dollárból, azaz – jelenlegi árfolyamot nézve – olyan nagyjából 3600 milliárd forintból fejlesztett James Webb űrteleszkóp január végén elérte célállomását – a Föld és a Nap közötti L2 Lagrange-pontot –, hogy aztán az univerzum olyan mélységeit örökítse meg, amivel egészen az ősrobbanás utáni pillanatokig repülhetünk vissza az időben.
A James Webb pedig februárban már el is küldte első képeit, pontosabban (fekete-fehér) próbaképeit, amiket látva akár joggal gondolhatta az ember, hogy kidobott pénz volt az a bizonyos 11 milliárd dollár:
Tehát akkor még nem voltak összekalibrálva a tükörelemek, ám mostanra már majdnem befejezték a hangszer behangolását, legalábbis a NASA közlése szerint sikerült a kritikus tükörbeállítási lépések végrehajtása. Ez azt jelenti, hogy tényleg csak nagyon kevés választ el minket attól, hogy a lehető legjobb minőségű képeket kapjuk a világegyetemről – a James Webb egyébként csak júniusban kezdi meg a tudományos megfigyeléseket. Addig is megmutatjuk, mit lát most, egy majdnem kész állapotában az űrteleszkóp – ez egyébként a világűrben valaha elkészített legnagyobb felbontású infravörös kép:
(Forrás: NASA, fotó: NASA/STScI)
Ez is érdekelhet: