És ennek már ötvennyolc éve.
228 nap utazás után 1965. július 14-én a NASA Mariner–4 elnevezésű űrszondája megközelítette a Marsot, majd mintegy tízezer kilométeres távolságból – 24 perc alatt – huszonkét felvételt készített a felszínéről. A képek hatalmas jelentőséggel bírtak, ugyanis ezzel a Mariner–4 lett az első olyan űreszköz, amely sikeresen megörökítette egy másik bolygó felszínét, ez pedig azt is jelentette, hogy a hidegháborús űrversenyben ezt a csatát az Egyesült Államok nyerte a Szovjetunióval szemben.
Az űrszonda a készített analóg képeket digitálissá alakította át (az egyes képpontokat a fény erősségét jelölő számokkal látta el), majd a Földre továbbította mintegy tíz óra alatt, amiből aztán egy korabeli számítógép egy rendes képet alkotott.
A NASA szakemberei viszont annyira türelmetlenek voltak, hogy amíg a képadatok számítógépes feldolgozására vártak, a digitális képről érkező számadatokat szalagokra nyomtatták, amelyeket felragasztották egymás mellé a falra, hogy a számokhoz rendelt színekkel kézzel kiszínezhessék egy közeli művészeti boltból származó pasztellkészlet krétáival. Ezt a kézzel készült digitális képet a lehetett először látni a televízióban:
A nagyobb felbontásért kattints a képekre!
A színkódolás, illetve egy közeli fotó a falra ragasztott, már kiszínezett szalagokról:
A teljes képekért és a nagyobb felbontásért kattints a képekre!
(Forrás: NASA/Solar System Exploration, NASA/Mars, NASA/JPL, fotó: NASA/JPL-Caltech)
Ez is érdekelhet: