Úgy tűnik, megfejtették a Mars színének rejtélyét.
A Mars jellegzetes vörös színe régóta foglalkoztatja a kutatókat, de most közelebb kerültek a rejtély megfejtéséhez: a vöröses árnyalatot valószínűleg egy a ferrihidrit nevű vas-oxid okozza, ami a kőzetekben lévő vas vízzel vagy oxigénnel való reakciója során keletkezik – ez az anyag a Földön is előfordul, és víztartalmú vas-oxi-hidroxidként ismert. Az évmilliárdok alatt ezek az anyagok porrá alakultak, és a marsi szelek széthordtak a bolygó felszínen.
Korábban, amikor még nem találtak egyértelmű bizonyítékot a víz jelenlétére, a kutatók azt feltételezték, hogy a vörös színért a vörösvasérc egyik formája, a hematit felelős, ami a marsi légkörrel való reakciók során alakult ki.
A kutatók laboratóriumi körülmények között előállították a marsi port, majd az így kapott mintákat összevetették a marsi űrszondák adataival, az eredmények pedig azt mutatták, hogy a bazalttal kevert ferrihidrit hasonlít leginkább a Mars felszínén található anyagokhoz.
Ez az új felfedezés nemcsak megerősíti, hogy a Marson egykor víz volt, de arra is utal, hogy a korábban feltételezettnél jóval nagyobb mennyiségben.
(Forrás: CNN, fotó: NASA)
Ez is érdekelhet: