A marsjárót is szállító űrhajó várhatóan 2021 májusában száll le a vörös bolygóra.
Helyi idő szerint 12 óra 41 perckor Kína útnak indította a Mars-szondáját, a Tienven-1 (Égi kérdések) elnevezésű űrhajót a Hosszú Menetelés-5 hordozórakéta segítségével bocsátották fel és várhatóan 2021 februárjában érhet a vörös bolygó vonzáskörébe.
China sends its first mission to Mars. Tianwen-1 was launched from Wenchang towards the red planet on a voyage that will last until next year. #Mars pic.twitter.com/9PmlzHCoEe
— China Xinhua News (@XHNews) July 23, 2020
Az űrhajóval egy marsjárót, és egy orbitális pályán keringő szondát küldenek a Marsra.* A küldetés célja pedig a vörös bolygó felszínének tanulmányozása, amelyet a marsjáró a leszállást követően végezne, a szonda segítségével tartva a kapcsolatot a földi irányítóközponttal.
* A marsjáró élettartama 90 marsi nap, vagyis mintegy három földi hónap, míg a szondát egy marsi évnyi (687 földi nap) működésre tervezték.
A kínai űrhivatal egyik tisztviselője, Keng Jen az út „mérföldkövei” közé sorolta a Mars megközelítését, a bolygó körüli pályára állást, a leszálló platform és a marsjáró leválását a szondáról, valamint az óvatos landolást és a felszínen közlekedést.
A legnagyobb kihívást a leszállás jelenti majd, ezt a hét-nyolc perces feladatot ugyanis a szondának önállóan kell teljesítenie.
Az ideális leszállóhely kiválasztásához a bolygó körüli pályán keringő egység nagyfelbontású kamerával pásztázza majd a Mars felszínét a tervek szerint két-három hónapon keresztül, így a felszínre érkezés jövő májusra várható.
Nem ez lesz az első próbálkozása Kínának
2012-ben már volt egy sikertelen kínai Mars-misszió, akkor az orosz űrhajóval felbocsátott Jinghuo-1 szonda lezuhant, de
ha most az űrhajó célba ér, akkor az azt jelentené, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió után Kína harmadikként működtetne űrjárművet a Marson.
(Forrás: space.com, MTI, fotó: Getty Images)