Valami az űrben 20 percenként felvillan.

Amikor az űrben valami ki-be kapcsol – jelen esetben értsd úgy, hogy villog –, azt tranziens jelenségnek nevezik. Származhat pulzártól, amely milliszekundumok vagy másodpercek alatt villan, de lehet az egy szupernóva, amely néhány napra feltűnik, mielőtt ismét eltűnik. Na most, a Curtin University kutatócsapata éppen az univerzum rádióhullámait tanulmányozta a Nyugat-Ausztráliában lévő MWA (Murchison Széleslátóterű Hálózat) teleszkópjának segítségével, amikor észlelték az égbolt egyik legfényesebb rádióforrását, egy új típusú, villogó sugárzást, ami 20 percenként kapcsol be, majd ki:

„Ez meglehetősen kísérteties egy csillagász számára, mert nem ismerünk olyan dolgot az égbolton, amely így tesz. És ez ráadásul elég közel van hozzánk, mintegy 4000 fényévnyire. Ez a galaktikus hátsó kertünk”

– mondta az egyetem Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpontjának munkatársa, Natasha Hurley-Walker asztrofizikus, aki szerint a jelenség viselkedése megfelel az úgynevezett ultrahosszú periódusú magnetárnak, egy lassan forgó neutroncsillagnak. Ugyanakkor az is lehet, hogy szimplán csak egy összeomlott csillagról van szó, ami fehér törpe pulzárrá vált, hozzátennénk, hogy Hurley-Walker ezt nagyon valószerűtlennek tartja.

„Bármi is az, nagyon extrém. Természetesen lehet valami olyan is, amire soha nem is gondolnánk.”

(Forrás: The Guardian, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

A Holdba fog csapódni a SpaceX irányíthatatlanná vált rakétája

A 4 tonnás rakéta több mint 9000 km/órás sebességgel száguld neki a Holdnak.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában