Ritka „babafotót” sikerült készíteni a Hubble űrteleszkóp és a hawaii Subaru űrtávcső segítségével.

Egy nemzetközi kutatókból álló csapatnak – a hawaii Subaru űrtávcső és a Hubble teleszkóp segítségével – sikerült felvételeket készíteniük a Földtől nagyjából 500 fényévnyire található Jupiter-szerű bolygóról, az AB Aurigae b elnevezésű gázóriás születéséről:

A kutatók azt írják, hogy „ritka babafotójukkal” a becslések szerint akár 2000 Celsius-fokon izzó, Naprendszeren kívüli képződményt fedeztek fel, por és gáz vastag örvényétől körülvéve

A kutatók szerint óriási kihívás volt megbizonyosodni arról, hogy valóban egy születőben lévő bolygót – és nem pedig egy különösen sűrű porcsomót – sikerült felfedezniük, mivel az ominózus bolygó hihetetlenül halvány és rendkívül messze van. A megoldás kulcsa végül az volt, hogy a bolygó a gyors, erőteljes kialakulási folyamat energiája miatt vörösen izzik.

A felfedezés ellentmond a magkiválás hosszú ideig fennálló elméletének, mely a Jupiterhez és a Szaturnuszhoz hasonló gázóriások létrejöttét magyarázza.

Az elmélet szerint a bolygók a „gazdacsillagok” közelében keletkeznek, amikor porszemek tapadnak össze egyre nagyobb szemcsékké, majd kavicsokká, később kövekké, melyek bolygókezdemények zuhatagává vagy bolygócsírává (planetezimállá) alakulnak. Az utóbbi években azonban a csillagászok észrevettek, hogy egyes ősi bolygók nem ezt a folyamatot követik, mivel gazdacsillaguktól túl távolt keringenek ahhoz, hogy bolygóképződésben vehessenek részt. Ráadásul a csillagászok nem tudták megmondani, valójában hogy alakultak ki az ilyen bolygók, mivel ezek több milliárd évesek, az újonnan felfedezett bolygó azonban fiatal, ám ugyanilyen távol esik gazdacsillagától, az AB Aurigae-től – összehasonlításképpen 93-szor messzebb kering, mint a Föld a Naptól.

A Sydney-i Egyetem (USYD) asztrofizikusa, Peter Tuthill és kutatótársa, Barnaby Norris azt reméli, az AB Aurigae b névre keresztelt bolygó új ismeretekkel, és végül új elmélet születésével is szolgálhat néhány bolygó eredetéről.

(Forrás: Hszinhua, Conversation, MTI, fotó: Thayne Currie (Subaru Telescope, Eureka Scientific Inc.), Alyssa Pagan (STScI), nyitókép: Hubble)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés