Szeptemberben érdemes lesz olykor-olykor az eget kémlelni.
2023. augusztus 12-én egy 72 éves amatőr csillagász, Hideo Nisimura felfedezett egy korábban nem ismert üstököst, a C/2023 P1 (Nisimura) jelű égitestet, amely szeptemberben akár szabad szemmel is látható lesz az éjszakai égbolton.
A C/2023 P1 (Nisimura) a Naprendszerhez tartozik – tehát nem valahonnan a Naprendszer távoli vidékeiről érkezett –, közel hiperbolikus sebesség/harmadik kozmikus sebességgel. Ez az az elméleti küszöbsebesség, amellyel indulva egy űreszköz elhagyhatja a Nap és a Naprendszer (vagy egy másik csillag és naprendszere) gravitációs mezőjét, ezzel eljut a csillagközi térbe.
Az égitest szeptember 13-án lesz a legközelebb a Földhöz, 127,5 millió kilométerre, és szeptember 18-án lesz napközelben. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a Merkúrnál is közelebb kerül a Naphoz, ami potenciálisan fényes üstököst jelenthet – akkor a látszó fényessége elérheti a három magnitúdót, és szabad szemmel is megfigyelhető lenne, ha nem látszana nagyon kis szögtávolságra a Naptól. Az üstökös inkább a világosodó, pirkadati égen lesz látható,
a csillagászok szerint azonban érdemesebb lesz egy héttel a napközelsége előtt, szeptember 10-e körül próbálkozni a megfigyelésével, amikor ugyan halványabb, de könnyebben észlelhető lesz.
#Comet C/2023 P1 Nishimura was only discovered last week. With slightly hyperbolic speed and a retrograde orbit, it is approaching fast. It may make a nice early morning comet as it passes between the Earth and Sun in September. pic.twitter.com/xvooqrzBvc
— Tony Dunn (@tony873004) August 18, 2023
(Forrás: Csillagaszat.hu, MTI, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: