Már az okostelefonok funkcióit látva is úgy érezzük néha: mi viszont buták maradtunk. Pedig a szinte mindenkinél ott lapuló telefon csak a legalapabb okoseszközök egyike, ha mindenki nem is, de minden egyre okosabb körülöttünk.

Önvezető autók

Az egyik legnagyobb okosprojekt, ami nem csak egy tárgy felokosítását, hanem várhatóan a teljes közlekedési rendszer átalakítását okozza majd. Több cég fejleszt párhuzamosan dollármilliárdokból, és már ott tartunk, hogy a Tesla önvezetésre is képes – de még messze nem tökéletes – autót árul, van olyan város az Egyesült Államokban, ahol ha Uberen hívsz egy kocsit, lehet, hogy egy automata megy érted, és egy XC90-es Volvóba ülve is azon kezdünk merengni, milyen is lesz az autózás pár év múlva. Miközben Indiában házilag is összetákoltak egy önjáró Tatát.

A taxis ma körülbelül annyira jó perspektívájú szakma, mint a videotékás, parkolóházat annyira éri meg építeni, mint plazát Pripjatyba. Az automata autók megjelenésével várhatóan teljesen átalakul majd az egyéni közlekedés: minek a saját autó, ha perceken belül hívhatsz egy vezető nélküli kocsit, ami elvisz oda, ahová szeretnéd, sokkal kisebb költségért, mint amennyibe most kerül a kocsid fenntartása? A kevesebb autónak kevesebb parkolóhely is elég, az egymással kommunikáló járműveknek köszönhetően nem csak a balesetek száma, hanem a dugók is csökkenhetnek – bár az ember vezette autók egy darabig még feltartják majd az önjáró kocsikat.

Okosotthonok

A telefon úgyis mindig nálad van, az pedig ma már teljesen elérhető technológia, hogy a lakásod vagy a házad eszközei értesítsenek, ha valami baj történik, vagy egyszerűen valaki becsenget. Ha az utóbbi zavar, beprogramozhatod, hogy az arcfelismerő kamera alapján ki léphessen be az automatikusan nyíló ajtón. A szokásaidnak megfelelően automatikus lehet a fűtés és hűtés, sötétedéskor lehúzódhat a redőny és felkapcsolódhat a villany – a lehetőségek száma, ha nem is végtelen, de rengeteg, mert ami elektronikusan vezérelhető, az távirányítható is, és akár egészen bonyolult feltételrendszereket is kialakíthatunk.

Nekünk hirtelen az jutott eszünkbe, hogy ha a haverunk jön este, akkor nyíljon ki a kapu, és ha félúton jár a kertben, aludjon el a kerti világítás, és induljon be a locsoló. De más program is lehetséges, a lényeg ugyanis a kényelem és a biztonság fokozása, illetve az energia-megtakarítás.

Irányíts mindent mobilról!

Az okosotthon funkcióit is irányíthatod az okostelefonodról, de nem kell komplett, teleelektronizált kéró ahhoz, hogy élvezd az okosságokat. Lehet kapni sima konnektorba dugható okoskonnektort (bárhonnan a világból láthatod, mennyi a fogyasztása a csatlakoztatott eszköznek), okosizzót (természetesen LED, szóval a bekapcsolva-kikapcsolva mellett például színeket is választhatsz), az okosmosógépet vezérelheted a kanapén henteregve – de lépjünk ki a lakásból, nehogy úgy tűnjön, a négy fal közé zárták az okoscuccokat.

Mobilról vagy tabletről lehet drónt, kishelikoptert, autóhifit és medencetisztító robotot vezérelni, ráköthetjük a kocsi immobiliserét, hogy indítózásnál pinkódot is meg kelljen adni, létezik fájdalomcsillapító hatású elektroterápiás készülék, és a távkapcsolatok elviselhetőbbé tételét célzó, messziről irányítható vibrátoros fehérnemű is.

Mobil Weekend 2016

Magyarország legnagyobb mobilpiaci eseményén neves előadók és workshopok segítenek eligazodni a mobilipari trendek és lehetőségek között, a fejlesztői versenyen pedig egymillió forintos fődíjért indulhat bárki, akinek affinitása van a témához.

160814_mobilweekend_facebook_cover_828x315

Itt találsz még infókat és rendelhetsz jegyet, ha szeretnél képben lenni a mindannyiunk életét alapvetően átalakító folyamatokkal, és szeretnél kapcsolatot építeni az iparág nagyjaival és itthoni képviselőivel.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mindennap újjászületik, aki rátalál a tökéletes matracra

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét

Kényszerfrissítésbe kezd a Microsoft, ha nem telepíted magadtól a Windows 11 legfrissebb verzióját

További cikkeink a témában