Mark Zuckerberg Meta-univerzuma a lehető legtöbb dolgot szeretné tudni rólunk. Meglepő? Igazából nem, de attól még rémisztő.

Manapság végeláthatatlan mennyiségben tölthetjük le külső fejlesztők alkalmazásait a gyári appok mellé olyan online áruházakból, mint az Apple Store és a Play Áruház, hogy még jobban hozzáférhessünk a világhoz. Ugyanakkor ennek megvan az ára: a személyes adataink.

Ezeket arra használják fel, hogy ügyfélprofilt készítsenek rólunk, hogy aztán célzott digitális hirdetésekkel bombázzanak minket – ez a piac pedig óriásira nőtte ki magát az elmúlt évtizedben: a Statista német kutatócég adatai szerint világszerte 6,6 milliárd ember rendelkezik és használ okostelefont, ami nagyjából világ jelenlegi lakosságának a 85%-a.

A TRG Datacenters megvizsgálta, hogy az Apple Store és a Play Áruház mely alkalmazásai azok, amik a legtöbb adatot gyűjtik be rólunk:

A nagyobb felbontásért kattints a képekre!

A két appáruházból beszerezhető alkalmazások 14 különböző, hozzánk kapcsolható adathoz kérhetnek hozzáférést (mint például a keresési előzményekhez, a fizetési információkhoz és a helyadatainkhoz). A fenti táblázatokból pedig jól látható, hogy a Meta uralja a lista élét mindkét platform esetében, ugyanis a Facebook, az Instagram és a Messenger is kimaxolja ezt a 14 kategóriát, ami kissé rémisztő, de igazából egyáltalán nem meglepő.

A jó hír, hogy a beállításokban mi magunk is ellenőrizhetjük, hogy mihez férnek hozzá a telepített alkalmazások, illetve akár korlátozhatjuk is az appok számára elérhető adatokat – iOS-en ÍGY, Androidon pedig ÍGY tudod megtenni.

(Forrás: TRG Datacenters, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Sokak napját könnyítheti meg a csodagomb, amely végre a Gmail mobilos változatában is elérhetővé válik

A Gmail végre érdemben tett azért, hogy az idegesítő hírlevelekről telefonon is könnyebben, gördülékenyebben tudjunk leiratkozni.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában