Spoiler: sokat.

Az alvás legalább olyan fontos az egészséges élethez, mint a táplálkozás és a testmozgás, a megfelelő minőségű és időtartamú alvás ugyanis segíti a test energiaszintjének fenntartását és erősíti az immunrendszert, valamint támogatja a kognitív folyamatokat, mint például a tanulás és a memória (emlékezés) mechanizmusait. Ennek ellenére sokan nem alszanak eleget vagy jól, ami káros hatással van az egészségükre és a teljesítményükre.

A kutatási piac globális vezetőjének számító Ipsos és a Huawei tavalyi, nyolc európai országban végzett kutatása szerint az alvás okozza a vezető egészségügyi problémát a válaszadók körében: a megkérdezettek 35%-a szenved alvási nehézséggel.

Sok tényező játszhat szerepet abban, hogy miért nem alszunk jól, ezek közül az egyik leggyakoribb az intenzív közösségimédia-használat. Egy tavalyi felmérés szerint

az (amerikai) felnőttek naponta 3,5 órát töltenek közösségimédia-oldalakon lefekvés előtt, vagy sok esetben alvás helyett, ami azt jelenti, hogy egy hét alatt több mint egy teljes napot

– a túlnyomó többség a YouTube-on (73,8%) és a Facebookon (72%) szörfözik.

A helyzetet súlyosbítja, hogy sokan épp ezektől remélnek megoldást, holott a kutatások szerint az elektronikai eszközök által kibocsátott kék fény stimulálja az agyat, és gátolhatja az alvási ciklusban fontos szerepet játszó melatonin nevű hormon természetes esti termelését.

Talán érdekességként szolgálhat, hogy alvásunk javításában szerepet kaphatnak az okosórák is, ugyanis számos rendelkezik fejlett alvásmonitorozó funkciókkal, amelyek minőségi szempontok alapján is értékelik az alvást*, és a mért adatokból trendeket állítanak fel, majd javaslatokat nyújthatnak a felhasználók alvásminőségének javítására.

*Például megmutatják, mennyi időt töltöttünk mélyalvással, ami kulcsfontosságú lehet a kimerültség leküzdésében, az energiaszintünk és a hangulatunk kiegyensúlyozásában. Az alváselemzés során az eszköz jelzi az éber alvást, az ébredések gyakoriságát, és akár a légzés minőségét is figyelemmel kíséri. De léteznek olyan okosórák is, amelyek képesek figyelni az alvás közbeni légzéskimaradást – ilyen például a Huawei Watch GT4 is. Ugyanakkor fontos azt megjegyezni, hogy ezek nem orvostechnikai eszközök, ezért ellenőrzési adataik és eredményeik csak tájékoztató jellegűek, nem használhatók orvosi diagnózis vagy kezelés alapjául.

A dolog pedig működik, mármint az okosórák alvásmegfigyelő funkciói tényleg érnek valamit, a fent említett kutatás szerint ugyanis a megkérdezettek jóval több mint fele, egészen pontosan 61%-a használja az alvásfigyelő funkciót, és a válaszadók 39%-a szerint eszközük hatására jobban figyelnek az alvásra.

(Forrás: Sleepfoundation.org, Huawei, fotó: Unsplash / Austin Distel)

Ez is érdekelhet:

Röhejes megoldással tisztíthatod meg a csapvizet a mikroműanyagoktól

Ennél egyszerűbb dolgunk már csak akkor lenne, ha az ivóvíztisztító telepek a mikroműanyagokat is képesek lennének kiszűrni a vízből.

iPhone-od van? Tegnaptól egészen más lett az életed, ha esetleg nem tudnád

Megérkezett az iOS legújabb frissítése, ami jelentős változást hoz(hat) az iPhone-tulajdonosok életébe.

Ezt látni, miközben visszatérünk az űrből a Földre

Egy űrszonda végig kamerázta, ahogy a Föld légkörébe érve lángolva zuhanni kezd.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Téli bőrápolás férfiaknak: miért van rá most jobban szükséged, mint valaha?

Ha ezek vannak otthon nálad, akkor igazi nőcsábász vagy – Avagy tárgyak, amitől izgalmas lesz egy randi otthon

Eltűnik a Whatsapp néhány telefonról

További cikkeink a témában