Nagyjából 48 ezer km/órás sebességgel száguldott bele állandó kísérőnkbe.
A hiracukai városi múzeum csillagásza, név szerint Fudzsii Dajcsii még február 23-án a Hold megfigyelésére beállított kamerák segítségével rögzítette, ahogy állandó kísérőnket eltalálta egy meteor(oid). Az űrkő becsapódása egy rövid, de hatalmas villanást, valamint – a japán szakember szerint – egy nagyjából 12 méteres krátert okozott:
私の観測史上最大の月面衝突閃光を捉えることができました!2023年2月23日20時14分30.8秒に出現した月面衝突閃光を、平塚の自宅から撮影した様子です(実際の速度で再生)。なんと1秒以上も光り続ける巨大閃光でした。月は大気がないため流星や火球は見られず、クレーターができる瞬間に光ります。 pic.twitter.com/Bi2JhQa9Q0
— 藤井大地 (@dfuji1) February 24, 2023
Meteor(oid)ok naponta találkoznak a Földdel, ezek nagy része viszont bolygónk vastag légkörével érintkezve jellemzően teljesen elégnek. A Holdnak azonban nincsen számottevő légköre, ami azt jelenti, hogy állandó kísérőnkbe csapódnak azok a meteoro(ido)k is, amik a Föld esetében egyébként nem érnék el a felszínt. Ezek az űrkövek átlagosan 48 ezer km/órás sebességgel száguldanak a világűrben, az ilyen nagy sebességgel történő becsapódás krátert okoz és intenzív hőt generál, miközben ragyogó fényjelenséggel is jár.
(Forrás: Space.com, fotó: ESA/Silicon Worlds/Daniele Gasparri)
Ez is érdekelhet: