A legújabb, leglátványosabb routerek már úgy néznek ki, mint egy sündisznó, a temérdek antennájukkal. Van ennek értelme?

Jelent-e bármit, hogy hány antenna van egy wifi-routeren? A hatantennás üti a kétantennásat? Hadd válaszoljunk erre a kérdésre két termékfotóval és két számmal:

Ez egy Tenda AC23 típusú csodálatos kínai készülék, 14.990 forintért hazavihető
Ez a  csúfság pedig egy német Lancom OAP 822 típusú kültéri router, így, ahogy van, mindössze 448.690 forintért (árak: Árukereső)

A wireless router vagy wifi-router fő feladata, hogy a kábeles internetes becsatlakozás és a vezeték nélküli internetelérésre alkalmas eszközök közötti adatforgalmat menedzselje, a digitális adatcsomagokat a megfelelő elektronikus "útvonalra" irányítsa. (Innen a neve is: route=útvonal.) A wifi-kor hajnalán a routerek még unalmas, néhány villogó LED-del felszerelt dobozkák voltak, ma viszont már a gyártók látványos megjelenésű, antennaerdővel felszerelt lakberendezési tárgyakká fejlesztették ezeket az eszközöket.

A harciasan meredező antennák tömkelege elsősorban marketingeszköz, látványelem. Önmagában semmit sem jelent, hogy hány és milyen hosszú pálcika áll ki a dobozból. Gondoljunk bele: nem csak a routernek kell elérnie a telefonunkat az otthoni wifi-hálózatban, hanem a telefonunknak is a routert. És hány látványos antenna is áll ki a telefonunkból?

Ez egy ASUS ROG Rapture GT-AX11000 Call of Duty Black Ops 4 Edition. Ugye, milyen ERŐS? 160 ezer forint körül van az ára
Ez pedig egy szelíd, kedves Netgear Nighthawk - kábé ugyanannyiért. Pedig biztos rosszabb, mert nincs olyan sok hegyes antennája, ugye?

Szóval a sok tüske legfontosabb feladata, hogy ilyen csodálatos reklámvideókat lehessen róluk készíteni:

A router képességeit pedig leginkább a dobozon belüli dolgok precizitása és korszerűsége valamint a szoftver minősége határozza meg. Wifi-routert nem a látható antennák száma alapján kell választani, hanem inkább a lakás vagy iroda adottságai és a felhasználás jellege ismeretében, egy szakértővel megtanácskozva a kérdést érdemes eldönteni, mire is van valójában szükségünk. És ne aggódjunk: ha nem is látszik az a sok antenna, egy jó routerben akkor is elegendő mennyiségű és megfelelő tájolású lesz belőlük ahhoz, hogy képes legyen a specifikációban megadott szolgáltatásokat nyújtani.

Ha igazán frankó wifit akarsz, építs hálózatot:

Így lehet mindig szupergyors a neted az egész lakásban

Lehet, hogy nem tudtad, de valószínűleg csak a töredékét használod annak a sávszélességnek, amiért fizetsz. Most viszont mutatunk egy jó megoldást ennek kiküszöbölésére.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés