A kutatókat is meglepte, hogy a füsttel teli légtömegek ilyen távoli északi térségeket is képesek lehetnek elérni.

Nyár eleje óta tombolnak erdőtüzek a kelet-szibériai Jakutföldön, több mint 4 millió hektárnyi területen, ahol (regionális szintű) rendkívüli állapotot hirdettek ki. A NASA műholdfelvételei szerint az erdőtüzek égéstermékei elérték a több mint 3000 km-re fekvő Északi-sarkot is:

A Marylandi Egyetem légkörkutatója, Santiago Gassal szerint ilyenre még nem volt példa:

„Ami különösen érdekes, hogy a füsttel teli légtömegek ilyen távoli északi térségeket érnek el. Nem hiszem, hogy korábban bárki is feljegyzett volna ilyet.”

Az erdőtüzek ugyan részei az Oroszország északi térségeinek erdői természetes megújulásának, a kutatókat azonban meglepte azok kiterjedése és a lángok hevessége az elmúlt években. Ez egybeesik az északi-sarki-térség szélsőséges felmelegedésével, ahol az átlaghőmérséklet emelkedése több mint háromszorosa a globális átlaghőmérséklet növekedésének.

A megállíthatatlannak tűnő erdőtüzek rekordmennyiségű szén-dioxid-kibocsátást eredményeztek az Európai Unió Copernicus földmegfigyelési programjának műholdas adatai szerint. A számítások ugyanis azt mutatják, hogy

június óta a kibocsátás több mint 505 megatonna szén-dioxiddal egyenlő mértékű volt, ami jóval meghaladja az egész tavalyi tűzszezonban jegyzett 450 megatonnányi kibocsátást.

Eközben...

Rohamosan gyengülnek a Föld életjelei

Vészesen közelít, de lehet, hogy már túl is léptük azt a pontot, amely után drámai és helyrehozhatatlan klímaváltozásra kell számítani.

(Forrás: NASA, MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés