Kis csúzsással ugyan, de a NASA-nak vasárnap sikerült útjára indítani a Parker Solar Probe nevű űrszondát, ami oda megy, ahova előtte űrszonda még soha.

A Parker Solar Probe célja ugyanis a Nap légkörének a vizsgálata, amihez olyan közel kell merészkednie az égitesthez, amennyire csak fizikailag lehetséges. Az űrszonda a legközelebbi ponton kevesebb mint hétmillió kilométerre közelíti meg a Napot, így ellen kell állnia az akár 1400 Celsius-fokos forróságnak is.

Ez nem kis kihívás volt a NASA szakembereinek, akik nemrég egy különleges hővédőpajzzsal is felszerelték az űrszondát, így maga a szonda alig 30 Celsius-fokra melegszik. Érdekesség, hogy a projekt megvalósulásában egy magyar származású asztrofizikus, Dr. Adam Szabo is kulcsszerepet játszott, aki 1994 óta dolgozik a NASA-nál.

A Delta IV Heavy rakétával útjára indított űrszonda a valaha épített leggyorsabb jármű lesz, ami a küldetése vége felé akár 692 ezer km/h-s sebességre is gyorsulhat. A szonda a tervek szerint november környékén érheti el a Napot, amit 2025-ig összesen huszonhatszor fog megkerülni, mielőtt küldetése végeztével belezuhanna az égitestbe.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Így néz ki a 45 millió fényévre lévő galaxis, amit szupernóva-robbanások fénye világít meg

Itt tudod megnézni, merre jár éppen a Télapó az ajándékokkal

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés