A Nokia Lumia 1020 végre Windows Phone-ra is elhozza a Nokia PureView 808 hihetetlen fotóminőségét, de a részletességnek ára van.
A Közhely bárban tartott, bűvésztrükköktől sem mentes bemutatón ennek megfelelően szinte kizárólag a telefon fotós képességei kerültek szóba, pedig az igazi varázslat nem a 41 megapixeles kamera vagy a hatlencsés Carl Zeiss optika: ilyet már láttunk a tavaly bemutatott Nokia PureView 808-ban is, csakhogy az a telefon egy kifejezetten gyenge vas volt, egy akkor már kvázi halott oprendszerrel (Symbian), így a jó fotós képességekért cserébe olyan kompromisszumot kellett kötni, amire sokan nem voltak hajlandóak.
A legújabb verziójú Windows Phone 8-at futtató Lumia 1020 ezzel szemben simán megüti a középkategória tetejének szintjét, így most már csak arról kell döntenünk, megéri-e egy felsőkategóriás telefon árát kifizetni a tökéletes fotókért.
kijelző: 4,5 colos AMOLED, 1280X768-as felbontás, 334 ppi pixelsűrűség, Corning Gorilla Glass
processzor: 1,5 GHz-es, kétmagos Snapdragon S4
memória: 2 GB RAM
belső tárhely: 32 vagy 64 GB-os, nem bővíthető
méret: 130,4X71,4X10,4 mm
tömeg: 154 gramm
akkumulátor: 2000 mAh
kamera: 41 megapixeles hátoldali kamera, 1,2 megapixeles előlapi kamera
wireless charging hátlap, NFC- és LTE-szabvány támogatás
[/keretes_doboz]
A Nokia mindent megtett annak érdekében, hogy így érezzük, hiszen az új készülék sok szempontból még a PureView 808-at is felülmúlja: ott van például a Lumia 920-ban látott optikai képstabilizátor és PureMotion HD kijelző, a tökéletesen zajmentes hangfelvételt lehetővé tevő Rich Recording, a BSI és RGB szenzor, a xenon villanó, és az 1020-ban bemutatkozó új szoftveres alkalmazás, a Nokia Pro Cam. A bemutató utáni pogácsázás közben egyébként kézbe is lehetett venni a telefont, így kiderült, hogy a fotós szoftver tényleg rendkívül egyszerűen kezelhető, az optikai képstabilizátort pedig viszonylag erős rázogatással sem nagyon lehet zavarba hozni.
Természetesen az új telefonban is megtalálható az oversampling technológia, amely minden egyes kép mellé elment egy öt megapixeles másik képet. Ez egyrészt jelentősen javítja a kép minőségét, másrészt a közösségi oldalakon is ezt a képet tudjuk megosztani, mondjuk a 38 megapixeles helyett. Hogy miért éppen 38? Bár a telefon szenzora 41 megapixel felbontású, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 4:3-as képarány esetén legfeljebb 38, míg 16:9-es képaránynál 34 megapixeles képeket készíthetünk. Ez azért elég sok, a kisebb, 32 GB-os modellt például lazán tele lehet rakni nagy felbontású képekkel egy hosszabb nyaralás alatt. A 41 megapixeles szenzor egyébként nem csak a szuperrészletes fotók készítésekor jön jól, de még egy sima öt megapixeles képnél is háromszoros zoomot tesz lehetővé a képminőség romlása nélkül.
Szintén a képminőség javítása a célja az ún. expozíciósorozatnak, amely három vagy öt egymás után készített képből összerakja a tökéletes fotót, a smart kamera funkcióval pedig tíz kép közül választhatjuk ki azt, amelyik a legjobban sikerült, vagy összefűzhetjük őket csoportképpé (ehhez hasonlót az új iPhone 5S-ben láthattunk). Ha mégsem vagyunk elégedettek a végeredménnyel, akkor jöhet a Kreatív Stúdió, amely egyfajta lebutított Photoshopként funkcionál, de a prezentáció alapján a képességei több mint elegendőek egy átlagos felhasználónak.
A bemutató úgynevezett csúcspontjaként érkezett Danny Blue, akiről mondjuk nem derült ki, mi köze van a telefonokhoz (talán annyi, hogy ő is szokott telefonálni), mindenesetre a Nokia ebben is forradalmat indíthat el, szerintünk például a BRFK sajtótájékoztatóin is sokat javítana, ha két felgöngyölítettük/lecsaptunk/elkaptuk bejelentés között bűvésztrükkökkel szórakoztatnák az újságírókat.
A telefonról még annyit sikerült megtudni, hogy elérhető hozzá kameragrip is, amellyel a telefon fotós állványra is felszerelhető. Ez külföldön 59 dollárba, vagyis nagyjából 13 ezer forintba kerül.
A telefonról készült első tesztek egyébként elég ellentmondásosak, fotós szempontból a jobb digitális gépekhez képest azért korszakalkotónak nem nevezhető kamerát, telefonos szempontból pedig a magas árat és az operációs rendszert kritizálják. Ebben van is igazság, a T-Mobile-nál például a kisebb, 32 GB-os modell listaáron 194 ezer forintba kerül, vagyis majdnem annyiba, mint egy új iPhone, és hát valljuk be, hogy a WP8 is számos hiányossággal küzd még. Hogy egy idevágó példát mondjuk: az Instagram hivatalosan még mindig nem érhető el a Microsoft operációs rendszerére, bár állítólag néhány hónapon belül elkészül.
A telefonnak viszont rendkívül nagy erénye, hogy a méretes kamera ellenére se nem nagyobb, se nem nehezebb egy hagyományos telónál, a zsebben kényelmesen elfér, így ha nem szeretnénk mindenhova egy böhöm fényképezőgépet magunkkal hurcolni, akkor jelenleg tulajdonképpen az egyetlen megoldás arra, hogy igazán jó minőségű képeket készíthessünk, miközben egy használható telefont is kapunk. Ez pedig éppen elég lehet ahhoz, hogy a Lumia 1020 igazán nagyot szóljon.
(Fotó: Nokia)