Az exobolygókat kutató Kepler Űrteleszkóp és a Gaia misszió adatainak újabb elemzése alapján a tudósok arra az eredményre jutottak, hogy a más csillagok körül keringő sok eddig megismert bolygót akár 50 százaléknyi víz is alkothatja. Ez pedig sokkal több, mint a Föld tömegéhez viszonyított 0,02 százalékos víztartalom.
„Óriási meglepetés volt, amikor rájöttünk, hogy ilyen sok vízi világ létezik” – hangsúlyozta ki megdöbbenését a Harvard Egyetem vezető kutatója, Li Ceng. A tudósok a 4000 eddig megerősített exobolygó vagy exobolygó-jelölt túlnyomó részét két kategóriába sorolták: az egyikbe azokat tették, amelyek bolygórádiusza átlagosan a Földének másfélszerese volt, a másikba pedig azokat, amelyek átlagos rádiusza a Föld rádiuszának 2,5-szerese volt.
A tudósok szerint bár vízről beszélünk, mégsem olyanról, amit közönségesen a Földön találunk.
A szóban forgó bolygók felszíni hőmérséklete 200-500 Celsius-fok körül lehet, a felszín felett túlnyomórészt vízpárából álló légkör alakult ki, a folyékony vízréteg pedig az alsó rétegben húzódik meg. Mélyebbre haladva pedig arra számíthat az ember, hogy a víz nagynyomású jéggé változik, és ez alatt érhetjük el a bolygó szilárd kőzetmagját.
(forrás: Phys.org, BBC, Spektrum, MTI)