Megtartották az első „dinószámlálást”.
Kaliforniai Egyetem berkeley-i intézményének kutatói – a rendelkezésre álló tudományos adatok alapján – kiszámolták hány példány élhetett a Földön minden idők legnagyobb húsevő szárazföldi állatából, a Tyrannosaurus rexből.
A kutatók abból indultak ki, hogy ezek az őshüllők
- 15 éves korukra érhették el az ivarérettséget,
- minden generáció mintegy 19 évig élhetett,
- a felnőtt állatok súlya 5,2 tonna körül lehetett, és
- átlagosan minden 100 négyzetkilométerre jutott egy példány 2,3 millió négyzetkilométer összterületen.
Mindezekből pedig arra a következtetésre jutottak, hogy
a bolygón egy adott pillanatban mintegy 20 ezer T-rex élhetett, és a faj 127 ezer generáción keresztül maradhatott fenn. Ez azt jelenti, hogy 2,5 millió év alatt összesen 2,5 milliárd T-rex élt a Földön.
A berkeley-i kutatók elismerték, hogy becslésük meglehetősen nagy hibaszázalékot tartalmaz: az összes valaha élt Tyrannosaurus rex száma minimálisan 140 millió, maximálisan 42 milliárd, ennek átlagát határozták meg mintegy két és fél milliárdban, az időszak pedig, amelyben a gigantikus állatok Észak-Amerikát rótták, 1,2 milliótól 3,6 millió évig terjed.
Szakértők szerint, ha a T-rexből csak 2,5 millió élt volna – és nem 2,5 milliárd –, valószínűleg soha nem tudtuk volna meg, hogy valaha is léteztek. A faj valószínűleg akkor halt ki, amikor egy aszteroida csapódott be Mexikó területén, kipusztítva a Földön hajdan létező fajok háromnegyedét.
Eközben...
(Forrás: The Guardian, MTI, fotó: Getty Images)