Minden idők legnagyobb és legerősebb űrrakétáját, a Starshipet közép-európai idő szerint csütörtök 16 órakor lőtték fel a texasi Boca Chica-i Starbase űrközpontból. A rakéta azonban az indítás után mindössze négy perccel, nagyjából 30 kilométeres magasságban darabjaira hullott.

A tragédiát az okozhatta, hogy az első fokozat nem vált le a rakétáról. Az élő közvetítésben még üdvrivalgás követte a kilövést,

3 perc 40 másodpercnél azonban a Starship pörögni kezdett, majd 19 másodperccel később egy lángcsóva kíséretében felrobbant.

Elon Musk mindeközben egy monitor előtt ülve, amolyan rezzenéstelen, töprengő arccal figyelte az eseményeket:

A 120 méter magas Starship a tervek szerint embereket és űreszközöket szállítana Föld körüli pályára, a Holdra, a Marsra, akár távolabbi célpontokra is.

Azt nem tudni, hogy a rakétát a földi irányítás semmisítette-e meg, netán magától robbant fel, de a SpaceFlightNow újságírói szerint a Starship szénája már az indítástól fogva sem állt jól, ugyanis az első fokozat harminchárom Raptor-hajtóművéből három nem üzemelt, majd a további percekben még három megadta magát. Ha minden a terv szerint alakul, a Starship egy órát töltött volna a világűrben a visszatérés előtt. A következő tesztre várhatóan néhány hónap múlva kerülhet sor.

Ezek is érdekelhetnek:

Tudtad, hogy elég 15 tizedesig használni a π-t az űrben való közlekedéshez?

Vannak, akik 70 ezer tizedesjegyig fejből tudják a π-t – a NASA-nak elég 15 tizedesjegy a bolygóközi navigáció számításaihoz.

(Forrás: SpaceFlightNow, Qubit)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában