Pazar fotó, és egyáltalán nem túlzás ezt állítani.
Thomas Pesquet a Nemzetközi Űrállomáson ténykedik, mint az ESA (Európai Űrügynökség) űrhajósa, szerencsére a köztelező dolgok mellett olykor fotózgatni is van ideje, merthogy a francia asztronauta egészen pazar képeket készít mintegy 400 kilométeres magasságban keringve – többek között a Balatonról:
Most éppen azon lehet egészen nyugodtan ámulni, ahogy a sarki fényben* úszó Földet megvilágítja a telihold:
Another #aurora but this one is special as it is so bright. It is the full Moon ? lighting up the shadow side of Earth ? almost like daylight. ? #MissionAlpha https://t.co/vhJVPNqE1D pic.twitter.com/bcx6NNZsrj
— Thomas Pesquet (@Thom_astro) September 24, 2021
Bár a fotót alig két hete posztolta Pesquet, valójában augusztus 20-án készítette az ISS fedélzetéről, az viszont nem derült ki a bejegyzésből, hogy melyik sarki fényről van szó, a Föld északi felén megjelenő aurora borealisról vagy a délin tündöklő australis borealisról.
* Sarki fény akkor keletkezik, amikor a napszél annyira felkavarja a magnetoszférát, hogy töltött részecskék hatolnak be a napszélből és a magnetoszférából a felső légkörbe, a Föld mágneses mezejének vonzására, ahol energiájuk egy részét átadják a légkörnek. A légkör összetevői emiatt ionizálódnak és gerjesztődnek, így fényt bocsátanak ki különböző színekben. Formáját az ionizálódott összetevők mozgása határozza meg.
Eközben...
(Fotó: ESA/NASA–T. Pesquet)