1972. március 3-án indították el a Pioneer–10 űrszondát.

Napra pontosan 50 éve indult útnak a Pioneer–10 űrszonda, az első ember készítette tárgy, ami elhagyta a Naprendszert, az első, ami megközelítette a Jupitert, és az első, aminek indításakor a pálya hintamanőverrel (melynek segítségével az űrszondák kevesebb üzemanyag felhasználásával, rövidebb idő alatt érhetnek céljukhoz) történő módosítását előre betervezték.

A Pioneer–10-et a Cape Canaveral Űrközpontból indították, egy Atlas–Centaur hordozórakétán. A hossza 2,9 méter, szélessége 2,7 méter volt, tömege 270 kg. Tengelye körüli forgással stabilizálta magát, percenként öt fordulatot téve. A tájolást és a forgás irányítását hat kisebb hajtóműre bízták, a fedélzetén 11 műszer volt.

A Pioneer–10 a Jupiter közelében – Forrás: NASA archívum (közkincs)

Indulása után pontosan kilenc hónappal 200 000 kilométerre megközelítette a Jupitert, ahol közelképeket készített, majd a csillagközi tér fele vette az irányt, ahol pedig felfedezte a Jupiter mágneses terét és gyűrűit.

A tervezői úgy gondolták, sosem lehet tudni, hátha értelmes élőlényekkel találkozik a Pioneer–10, ezért annak fedélzetén a Naprendszerről, a Földről és az emberiségről fontos információkat hordozó aranyozott alumíniumlemezt helyeztek el.

Fedélzeti műszerei valamivel több, mint 25 évig bírták: akkor az energiaforrások lemerültek, persze a szonda folytatja útját, melynek legvégső célja a 68 fényévre lévő Aldebaran csillag – amit kétmillió év múlva közelíthet meg, bár a Doppler adatok szerint a Pioneer–10 a vártnál erősebben lassul.

A Pioneer–10 felépítése - Forrás: Wikipedia, Zetrs, CC BY-SA 3.0

Az 1965–1978-ig tartó Pioneer programban még három űrmisszió indult: a Pioneer–11 szintén a Jupitert, a 12 és az utolsó, 13 a Vénuszt célozta meg.

Ez is érdekelhet:

A Mars missziónak is betett az orosz–ukrán háború

Mindössze egy tíznapos ablak van a marsjáró indítására, ami várhatóan elmarad.

Nagyon úgy néz ki, hogy a NASA veszni hagyja a Nemzetközi Űrállomást

Egyelőre úgy néz ki, nem ér dicső véget az űrállomás története.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

A világ legvékonyabb spagettije szabad szemmel láthatatlan, viszont kiváló kötszer készülhet majd belőle

További cikkeink a témában