Egy rendkívül furcsa, még megfejtésre váró rétegsor bukkant fel egy százhalombattai ásatáson.
Meglehetősen régóta kutatják Százhalombatta-Földvár területén a bronzkori tell-települést: az idei már a huszonötödik ásatási évad. A rendkívül aprólékos bontómunka során még magyarázatra váró jelenségekre is rábukkantak.
A feltáráson Európában egyedülálló módon és mindenre kiterjedő részletességgel kutatják egy bronzkori település történetét, egy, a földrészünkön példátlanul nagy, 20x20 méteres ásatási szelvényben. Ahogy a Régészeti Hírügynök írja, ez a négyszáz négyzetméteres felület „már lehetőséget kínál a településrészlet komplex megismerésére, hiszen az egyes különálló objektumokat összefüggéseikben lehet értelmezni.”
Idén egy rendkívül furcsa, még megfejtésre váró rétegsor bukkant fel.
Egy hozzávetőlegesen kört formáló, a környezetétől feltehetően cölöpökkel, kövekkel, talán egykor fallal elhatárolt területen átégett foltokat találtak, amelyek azonban nem ott keletkeztek, hanem máshonnan hozták át őket. Az égéstermékek bizonyosan nem emberi maradványok, így nem temetkezési hely lehetett, egykori funkcióját azonban egyelőre még homály fedi – magyarázta Vicze Magdolna régész, aki a kezdetektől vezeti a kutatást.
A jelenlegi évaddal még nem értek el a rétegsorok bontása során a település kezdeteihez, ám már több mint ötszáz évet megismertek a háromezer-ötszáz évvel ezelőtt felhagyott falu maradványaiból.
A próbafúrások eredményei azt mutatják, hogy még évszázadokat magukba foglaló rétegsorok várnak kibontásra.
Százhalombatta-Földvárat ugyan a bronzkor után is használták – hiszen kelta erődítés és római őrtorony is ismert a területéről –, azonban ezek nem bolygatták a korábbi rétegeket. És a kutatás még hosszú ideig folytatódhat, mivel jelenleg a terület csupán néhány ezrelékére terjed ki.
(Forrás: Műemlékem.hu)
Ez is érdekelhet: