Jelenleg a Holdnak nincs saját időzónája, holott a tudományos és kereskedelmi tevékenységek bővülésével egyre nagyobb szükség lenne egy ilyen szabványosított időrendszerre, amely megkönnyítené a holdi és a földi tevékenységek összehangolását.

A NASA különböző kereskedelmi partnerekkel és nemzetközi szabványügyi szervezetekkel együttműködve azon dolgozik, hogy létrehozzon egy saját, egységes időzónát a Holdon (ami később akár az egész Naprendszerben alkalmazható lenne), ezzel előkészítve a jövőbeli űrkutatási és kereskedelmi missziók alapjait.

A jelenlegi helyzetben a gravitációs különbségek miatt a Holdon mért idő eltér a földi időtől: a holdi órák napi 56 mikroszekundummal gyorsabban járnak a földi időméréshez képest, ami bár minimális különbségnek tűnhet (egy mikroszekundum a másodperc milliomod része), hosszú távon mégis komoly navigációs és küldetésszinkronizációs problémákhoz vezethet – például: egy fénysebességgel haladó objektum 56 mikroszekundum alatt körülbelül 168 futballpálya hosszúságú távolságot képes megtenni.

„Ahogy a kereskedelmi űripar fejlődik és egyre több nemzet végez tevékenységeket a Holdon, az idő szabványosításának kérdése egyre szükségesebbé válik. Az idő közös meghatározása elengedhetetlen a biztonságos, rugalmas és fenntartható működéshez”

– nyilatkozta Ben Ashman, a NASA űrkommunikációs és navigációs (SCaN) csoportjának egyik űrmérnöke.

A Koordinált Holdi Idő (LTC) néven emlegetett időzóna bevezetése nemcsak a Holdon zajló tevékenységek pontosabb ütemezéséhez járulna hozzá, hanem fontos mérföldkő lenne a NASA Artemis-programjában is. Ennek az űrprogramnak a célja egy hosszútávon fenntartható emberi jelenlét megteremtése a Hold felszínén, amihez pedig elengedhetetlen az idő egységes meghatározása és szabványosítása.

(Forrás: Science Alert, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

A NASA öt legfontosabb találmánya, ami megváltoztatta az életünket

Számos technológia született meg az űrkutatási projektek során, amely azután a Földön is hasznosult.

Nyilvánosságra hoztak egy képet egy ufóról, amit az USA Légiereje lőtt le

Tavaly már engedélyezték a kép közzétételét, végül mégis titkosították, mondván: „további kérdéseket és zavart kelthet”.

Olyan követ találtak a Marson, amilyet korábban még nem láttak a szakértők

Lenyűgözte a tudományos közösséget és a nagyközönséget is.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában