Izraeli tudósok megtermékenyített petesejt nélkül, szintetikus embriómodellt állítottak elő.

A Rechovot nevű városban található Weizmann Intézet tudósainak új módszere messzemenő távlatokat nyit annak tanulmányozására, hogy az őssejtek hogyan képeznek különböző szerveket a fejlődő embrióban, és a jövőben várhatóan lehetővé teszi szövetek és szervek kitenyésztését transzplantációhoz.

A Cell című tudományos folyóiratban nemrég közzétett tanulmány szerint

kizárólag Petri-csészében, méhen kívül kitenyésztett őssejtekkel, megtermékenyített petesejtek használata nélkül hoztak létre magzati struktúrákat, melyeket szintetikus embrióknak neveztek el.
Forrás: Weizmann Institute

Az egerek embrionális őssejtjeiből kifejlesztett embriómodelleknek dobogó szíve, méhlepénye és kialakuló vérkeringése volt fennállásuk nyolcadik napján.
Jakov Hanna professzor, a kutatócsoport vezetője, a Weizmann Intézet molekuláris genetikai osztályának munkatársa elmondta:

az embrió a legjobb szervelőállító szerkezet és a legjobb 3D-s bionyomtató, aminek megpróbálták utánozni a munkáját.

Az új módszerrel megkerülhetők a természetes embriók kutatási és biotechnológiai felhasználásának technikai és etikai kérdései. Vannak kísérletek, melyek még egerek esetében sem végezhetők el, mert több ezer embriót igényelnének, de a laboratóriumi inkubátorokban gyakorlatilag korlátlanul, milliószámra létre lehet hozni embriómodelleket, és ez megkönnyítheti a biológusok kutatómunkáját.

Ezek is érdekelhetnek:

Világszerte egyre nagyobb baj van a spermákkal – mondja egy kutatás

Két napja nyolcmilliárdan lettünk, viszont egy friss tanulmány szerint világszerte csökken a sperma koncentrációja, már Dél-Amerikában, Ázsiában és Afrikában is.

Kiszámolták, mikor halt ki majdnem az emberiség a történelme során

Gyakorlatilag egy maroknyira csökkent a szaporodásra képes ősi emberfaj populációja.

Egyedül lenni olyan, mint éhezni – állapítja meg egy friss kutatás

Aki nyolc órát teljesen egyedül, szociális kapcsolatok nélkül tölt, az olyan fáradtnak érezheti magát, mintha nyolc órán át nem evett volna.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában