Izraeli tudósok megtermékenyített petesejt nélkül, szintetikus embriómodellt állítottak elő.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!

A Rechovot nevű városban található Weizmann Intézet tudósainak új módszere messzemenő távlatokat nyit annak tanulmányozására, hogy az őssejtek hogyan képeznek különböző szerveket a fejlődő embrióban, és a jövőben várhatóan lehetővé teszi szövetek és szervek kitenyésztését transzplantációhoz.

A Cell című tudományos folyóiratban nemrég közzétett tanulmány szerint

kizárólag Petri-csészében, méhen kívül kitenyésztett őssejtekkel, megtermékenyített petesejtek használata nélkül hoztak létre magzati struktúrákat, melyeket szintetikus embrióknak neveztek el.
Forrás: Weizmann Institute

Az egerek embrionális őssejtjeiből kifejlesztett embriómodelleknek dobogó szíve, méhlepénye és kialakuló vérkeringése volt fennállásuk nyolcadik napján.
Jakov Hanna professzor, a kutatócsoport vezetője, a Weizmann Intézet molekuláris genetikai osztályának munkatársa elmondta:

az embrió a legjobb szervelőállító szerkezet és a legjobb 3D-s bionyomtató, aminek megpróbálták utánozni a munkáját.

Az új módszerrel megkerülhetők a természetes embriók kutatási és biotechnológiai felhasználásának technikai és etikai kérdései. Vannak kísérletek, melyek még egerek esetében sem végezhetők el, mert több ezer embriót igényelnének, de a laboratóriumi inkubátorokban gyakorlatilag korlátlanul, milliószámra létre lehet hozni embriómodelleket, és ez megkönnyítheti a biológusok kutatómunkáját.

Ezek is érdekelhetnek:

Világszerte egyre nagyobb baj van a spermákkal – mondja egy kutatás

Két napja nyolcmilliárdan lettünk, viszont egy friss tanulmány szerint világszerte csökken a sperma koncentrációja, már Dél-Amerikában, Ázsiában és Afrikában is.

Kiszámolták, mikor halt ki majdnem az emberiség a történelme során

Gyakorlatilag egy maroknyira csökkent a szaporodásra képes ősi emberfaj populációja.

Egyedül lenni olyan, mint éhezni – állapítja meg egy friss kutatás

Aki nyolc órát teljesen egyedül, szociális kapcsolatok nélkül tölt, az olyan fáradtnak érezheti magát, mintha nyolc órán át nem evett volna.

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

Ez a srác talált egy 20 éves, összetört laptopot a szemétdombon, és újraépítette

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
38% Argentína
18% Franciaország
11% Spanyolország
10% Anglia
0% Brazília
22% Egy másik válogatott
A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk
Hirdetés