A brit szerverek által termelt hulladékhő csupán egyetlen százalékával folyamatosan melegen lehetne tartani az ország összes medencéjét. Pontosan ez is a cél.
Az Octopus Energy 200 millió fonttal beszállt a Deep Green nevű cégbe, amelynek egyik vívmánya, hogy adatközpontok által termelt hulladékhővel fűti az úszómedencéket. Azt nem tudni, hogy az említett összeg mekkora részesedést takar, de számunkra nem is ez a lényeg, inkább az, hogy
egy máris működő módszerről beszélünk: a Deep Green egy kis, hűtőszekrény méretű mobil adatközpontot üzemeltet, és azzal melegítik egy exmouthi szabadidőközpont medencéjének vizét.
Innen értelemszerű a folytatás: a vállalat az Octopus tőkéjéből szépen elterjesztené a technológiáját az Egyesült Királyság több helyszínén is. A vállalat úgy számol, hogy
ha a brit adatközpontok feldolgozási igényének csupán egy százalékát a Deep Green hasznosítaná, képesek lennének folyamatosan fűteni az ország összes uszodáját.
A Deep Green adatai szerint az adatközpontok által felhasznált elektromos energia akár 40 százalékát is a szerverek hűtésére fordítják.
„Ha szembeszállnánk az energiaválsággal, a szokatlan problémákra adott innovatív megoldásokra van szükségünk – mondja Zoisa North-Bond, az Octopus Energy vezérigazgatója. – Azáltal, hogy az adatközpontokból származó hulladékhőt brit közösségek energiaszámláinak csökkentésére használja fel, a Deep Green két problémát old meg egy megoldással.”
És persze a cél a gyors terjeszkedés, ha már a technológia adott.
Egy nem túl jó hibrid megoldás már született: