Igencsak meglepődtek a kutatók, amikor rábukkantak a TIDYE-1b-re.
A Földtől több száz fényév távolságra kutatók rábukkantak az eddig felfedezett legfiatalabb exobolygóra, azaz Naprendszeren kívüli planétára, ami átírhatja a bolygóképződésről eddig alkotott elképzeléseket.
Az IRAS 04125+2902 b, más néven TIDYE-1b nevű planéta mindössze hárommillió év alatt kialakult, ami kozmikus mércével mérve villámgyorsnak számít – a Föld formálódása például 10-20 millió évig tartott.
A bolygó tömege valahol a Föld és a Neptunusz között helyezkedik el, átmérője pedig 11-szerese a Földének, bár sűrűsége kisebb, kémiai összetétele pedig még ismeretlen. A kutatók úgy vélik, hogy a TIDYE-1b eredetileg távolabb keletkezett, majd később vándorolt közelebb a (hamarosan narancs törpévé váló) csillagához. A bolygó csillagtól való távolsága csupán ötöde a Merkúr és a Nap távolságának, vagyis rendkívül közel kering, 8,8 naponként kerüli meg a csillagját.
A bolygót a NASA TESS űrtávcsőve tranzit módszerrel azonosította, amely a csillag fényességének apró csökkenéseit figyeli, amikor a bolygó elhalad előtte. A kutatók azért lepődtek meg különösen, mert egy ilyen fiatal bolygót korábban nem tartottak észlelhetőnek, mivel a protoplanetáris korongnak (ez a fiatal csillagokat körül kialakuló korong, amelynek szilárd részecskéi az egymással való ütközésük során összetapadnak, majd bolygókká állnak össze) elvileg akadályoznia kellett volna a megfigyelést. Valamiért azonban a korong megnyílt, és tökéletes rálátást biztosított a csillagra és a bolygóra.
A kutatók szerint ez a felfedezés új perspektívát nyújt a bolygóképződésről és annak mechanizmusairól, és további kérdéseket vet fel a tudomány számára.
(Forrás: Reuters, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: