2,5 milliárd fényévre található a Földtől.

A Hubble űrteleszkóp minden eddiginél közelebbről vizsgált meg egy kvazárt, a 3C 273 jelű objektumot, amely 2,5 milliárd fényévre található a Földtől. A megfigyelések során különös dolgokra bukkantak a környezetében a kutatók: különböző méretű „gömböcskéket” és egy rejtélyes, L alakú szerkezetet azonosítottak, amelyek mintegy 16 ezer fényévnyire helyezkednek el a központi, szörnyetegként tomboló fekete lyuktól.

A kvazár tulajdonképpen egy galaxis magja, fénye miatt csillagszerűnek tűnik. Ezek az objektumok galaxisok ütközése és összeolvadása során alakulnak ki, amikor hatalmas mennyiségű anyag zuhan be egy szupermasszív fekete lyukba, felszabadítva elképesztő energiát. Elsőként az 1960-as években fedezték fel őket, és azóta legalább egymillió kvazárt sikerült azonosítani az univerzumban.

A nagyobb felbontásért kattints a képekre!

A Hubble teljesítményét szemléltetve: a teleszkóp olyan részletekre tudott fókuszálni, mintha vakító fényszóró fényében próbálnánk észrevenni egy hangyát (bal oldali kép). A teleszkóp koronagráf műszerével sikerült kitakarni a kvazár vakító központi fényét (jobb oldali kép) – hasonlóan ahhoz, ahogy a Hold elzárja a Nap fényét a teljes napfogyatkozás során –, ami lehetővé tette, hogy minden eddiginél közelebb tekintsenek a fekete lyukhoz.

(Forrás, fotó: NASA, nyitókép: Getty Images) 

Ez is érdekelhet:

Úgy fest, hogy a Vénuszt sosem borították óceánok

A bolygón több mint 460 Celsius-fokos hőmérséklet tombol, kénsaveső csepereg a felhőiből, a felszíni nyomás pedig a földinek legalább a 90-szerese. Nem épp egy szívderítő hely.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Kiderült, hogy a karácsonyi dalok káros hatással vannak a mentális egészségünkre

Péntek 13 – vajon miért tartjuk szerencsétlennek ezt a napot?

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában
Ha ezek vannak otthon nálad, akkor igazi nőcsábász vagy – Avagy tárgyak, amitől izgalmas lesz egy randi otthon
Hirdetés