Még mindig tud újat mutatni számunkra a Hold.

Miközben a kutatók régóta tudnak a Hold Föld felé néző oldalán egykor zajló vulkáni folyamatokról, a sötét oldala egészen más geológiai viszonyokat rejt, és még nagyrészt feltáratlan terület. Most azonban kiderült: a Hold számunkra nem látható, titokzatos oldalán is működtek valaha aktív vulkánok.

Amerikai és kínai kutatók friss eredményei szerint több mint 4,2 milliárd éves bazaltkőzetdarabok – amelyek vulkáni kitörések után keletkeztek – tanúskodnak erről. Ráadásul a vizsgálatok során egy meglepően fiatal vulkánkitörés nyomait is azonosították, amely csak 2,83 milliárd évvel ezelőtt történhetett.

A Nature és a Science folyóiratokban publikált áttörő felfedezést a kínai Csang-o–6 űrszonda által begyűjtött por- és kőzetmintákból nyerték radiometrikus kormeghatározással – ezek az első minták, amelyeket valaha visszahoztak a Hold túloldaláról, ami már önmagában is lenyűgöző eredmény.

Valójában a Hold sötét oldala nem is sötét, bőven kap napfényt, csak mi nem látjuk, mivel a Hold mindig ugyanazt az oldalát mutatja felénk. Az első homályos képeket az 1959-es szovjet Luna–3 űrszonda készítette erről a területről, de mára lenyűgöző fotók és videók is rendelkezésünkre állnak.

(Forrás: Nature, BBC, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Még a Holdra is hatással volt a koronavírus-járvány

Elképesztő belegondolni, hogy a Hold, amely több százezer kilométerre van tőlünk megérezte a koronavírus-járvány hatását.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ilyen a „havas mindfulness”, avagy 5+1 út a belső békéhez télen

Jön Trump újabb elnöksége, a Facebook pedig leállítja a tényellenőrző csoportokat

Először filmeztek le egy állatot, amit eddig élve nem láthattunk

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés