Mindig baromi látványos a szuperhold, most is az volt.
Tegnap, azaz július 3-án éjjel az égboltra tekintve az átlagosnál nagyobbnak tűnhetett a Hold, és valójában az is volt. Ebben persze semmi misztikus dolog nincs, szimplán csak arról van szó, hogy állandó égi kísérőnk telihold fázisa az ellipszis alakú holdpálya Földhöz legközelebb eső pontján következett be – a Hold ugyanis nem tökéletes körben kering bolygónk körül.
A Hold földtávolban (apogeum) kábé 405 ezer kilométerre, míg földközelben (perigeum) 356 ezer kilométer távol van a Földtől, emiatt a látszólagos mérete nagyjából 14%-kal, a fényessége 30%-kal nő meg a legkisebb értékhez képest, az átlagos holdtölte esetében pedig a Hold nagysága látszólag 7%-kal nő meg, míg fényessége 16%-kal erősebb.
Ezt az együttállást a köznyelvben szuperholdként emlegetik, és bár magát a kifejezést egy asztrológus, az amerikai Richard Nolle találta ki még 1979-ben, a csillagászatban nem használják, mert nincs csillagászati jelentősége a holdtölte és a földközelség egybeesése okozta jelenségnek. Ugyanakkor a szuperhold baromi látványos, mutatjuk is, milyen volt a világ különböző tájain:
Több képért és a nagyobb felbontásért kattints a fotókra!
(Forrás: Wikipédia, Fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: