Modernebb darabokra cserélik a Tihany és Szántód között közlekedő hajókat. Az lesz a nevük, hogy Tihany és Szántód.

A Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) két személyhajót és két kompot építtetett a komáromi hajógyárban 2021-ben. Hajót üzembe helyezni és szállítani viszont nem egyszerű, meg kellett várni, hogy a Balaton vízszintje elérje a 120 centis szabályozási szintet, ezért csak idén júniusban úsztatták le őket a Dunán, majd a Sió csatornán keresztül jutottak a Balatonra.

A 11 méter széles és 35, illetve 45 méter hosszú hajókat indulás előtt visszabontották, ezért Siófokon vissza kellett építeni a felépítményeket. Utána egy 450 tonnás daru emelte le egyenként a több tonnát nyomó, óriási nyitott fedélzetet, az utastereket és a kormányállásokat a szállítóhajókról, és helyezte rá a hajótestekre, majd visszaépítették a gépészeti, villamos, hidraulikai rendszereket – a kompokon összesen 11, a katamaránokon pedig 14 km hosszú elektromos vezeték húzódik, emellett a gépészeti csövek is kitesznek hajónként 1-1 kilométert.

Ütemterv szerint haladnak, jelenleg a belső terek belsőépítészeti, burkolási munkálatai folynak, zajlik az ablakok beszerelése, a tetőszerkezetek építése, valamint a klímarendszerek és rádiónavigációs rendszerek beillesztése. Hamarosan megkezdődik a beüzemelést.

A kifejezetten a Balatonra tervezett, egyedi kompok és katamaránok környezetkímélőbbek, modern kormányzással és technológiákkal felszereltek, és elődeiknél gyorsabbak − a kompok utazósebessége 15, a katamaránoké 18 km/óra.

A kompok – Tihany és Szántód – előreláthatólag decemberben, a katamaránok – Balaton és Tomaj – pedig a következő hajózási szezon megkezdésekor, jövő márciusban kezdik meg szolgálatukat.

A látványterveken remekül mutattak, reméljük, a valóság is hasonló lesz:

Zseniálisan fognak kinézni az új balatoni katamaránok

Ha minden jól megy, néhány év múlva már ilyenekkel hajózhatunk Balatonfüred, Keszthely és Siófok környékén.

(Forrás: Bahart)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában