Pedig még csak két villamoson működik, tesztjelleggel.

Külföldön és Debrecenben már bizonyított a Bosch ütközéselkerülő rendszere: a villamosokra szabott technológia egy multifunkciós kamerából, egy radarszenzorból és egy vezérlőegységből áll. A speciális adatkamera pontos képet készít a forgalmi viszonyokról, követi, előre jelzi a mozgásokat, a radarszenzor pedig folyamatosan figyeli a pályát és mindent észlel, ami a villamos útját keresztezheti.

Szőke Zoltán, a cég automatizált vezetés fejlesztéséért felelős alelnöke szerint a külföldi példák azt mutatják, hogy használatával akár a felére is csökkenthető azoknak a baleseteknek a száma, amelyekben villamos is érintett. Ez nemcsak életeket menthet, hanem anyagi megtakarítást is jelent, és a menetrend szerinti közlekedést is segíti.

Két budapesti, jellemzően a 41-es vonalon közlekedő Tatra villamosra szerelték fel a rendszert. Egyedileg kalibrálták a budapesti villamosok közlekedési környezetéhez. A beüzemelési fázisban a szenzorokkal és kamerákkal felszerelt villamos több ezer kilométert tett meg tesztüzemmódban belvárosi és külvárosi környezetben is a rendszer finomhangolása érdekében.

A rendszer az első úton több mint tíz esetben jelzett, az elmúlt három hónapos tesztidőszak során pedig közel ezer jelzést jegyeztek fel mintegy 12 ezer kilométeres távon.

(Forrás: BKV)

Ez is érdekelhet:

Villamos az Erzsébet hídon, a Váci úton, a Thökölyn… Fotókon Budapest eltűnt és megmaradt vágányai

Egykor az számított modernizálásnak, hogy megszüntettek villamosvonalakat. Az archív fotók viszont megőrizték emléküket.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában