Csillagászok „élőben” követhették, ahogy egy vörös szuperóriás a gyors önpusztítása végén összeomlik, ez pedig nem várt eredményt hozott.

Először sikerült megfigyelni valós időben egy vörös szuperóriás robbanással végződő haláltusáját: a hatalmas csillag gyors önpusztítása végén összeomlott és II-es típusú szupernóvává vált – ez csak illusztráció, hogy jobban el tudd képzelni, miről beszélünk:

Egy szakértői csoport két Hawaiin lévő teleszkóp segítségével végezte a fiatal szupernóvákat vizsgáló kutatást (Young Supernova Experiment, YSE), és ennek során figyelhették meg az ominózus, a Földtől mintegy 120 millió fényévre található, a Napnál tízszer nehezebb vörös szuperóriás utolsó 130 napját, ami végül egy halálos detonációval végződött.

„Soha korábban nem figyelték meg egy vörös szuperóriás szupernóva előtti aktivitásának közvetlen észlelését egy átlagos 2-es típusú szupernóvában. Ez az első alkalom, hogy láthattuk, amint egy vörös szuperóriás felrobban”

– mondta a tanulmány vezető szerzője és a Berkeley-ben lévő Kaliforniai Egyetem munkatársa, Wynn Jacobson-Galán, aki hozzátette, hogy ez valódi áttörés annak megértésében, hogy mi történik a nagytömegű csillagokkal a haláluk előtti pillanatokban.

A felfedezés ellentmond a korábbi elméleteknek, amelyek a vörös szuperóriás fejlődéséről alakultak ki a robbanása előtt közvetlenül:

korábban ugyanis a megfigyelt vörös szuperóriások mindegyike viszonylag nyugodt volt a robbanás előtt, nem mutatták jelét erőteljes kitöréseknek vagy fénykibocsátásnak.

Ez is érdekelhet:

Kiderült, mi az a különös, kunyhó formájú valami a Hold sötét oldalán

A holdjáró közelebb ment hozzá, így meg is oldódott a rejtély.

Mutatjuk, mit lát az űrszonda, ami egy aszteroida felé száguld, hogy szándékosan ütközzön vele

Az aszteroidaeltérítő űrszonda a Földtől mintegy 11 millió kilométerre fog szándékosan ütközni a célpontjával.

Pazar fotókon az üstökös, ami több mint 80 ezer év után száguldott el ismét a Föld mellett

258 000 km/órás sebességgel haladt, becslések szerint a csóvája 1,5-2 millió km hosszan nyúlt el a Naprendszerben.

(Forrás: PhysOrg.com, MTI) 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Tíz egyszerű kérdés, amire iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés