Pazar égi jelenséget okozott.

Múlt hét csütörtökön hatalmas, X1-es erősségű* napkitörést produkált a Napunk, konkrétan az eddigi legnagyobbat a jelenlegi napciklus idején. Erről pedig a NASA napdinamikai obszervatóriuma (Solar Dynamics Observatory, SDO) is közzé tette egy videót, ami elég látványos:

* Az X osztály a legnagyobb erősségű napkitöréseket jelöli, ugyanakkor az X1-es erősség ebben a kategóriában a legalacsonyabb.

A mostani Napkitörés erősségét mutatja az is, hogy a sarki fény** nemcsak korábban – jellemzően késő ősztől kora tavaszig figyelhető meg –, de a sarkkörön kívül is látható volt – Skóciában például ilyen volt az égbolt:

A geomágneses vihar erőssége a vártnál gyengébb volt, így térségünkben sem tudott sarki fény kialakulni. A Skócia északi... Posted by Időkép on Saturday, October 30, 2021

** Sarki fény akkor keletkezik, amikor a napszél annyira felkavarja a magnetoszférát, hogy töltött részecskék hatolnak be a napszélből és a magnetoszférából a felső légkörbe, a Föld mágneses mezejének vonzására, ahol energiájuk egy részét átadják a légkörnek. A légkör összetevői emiatt ionizálódnak és gerjesztődnek, így fényt bocsátanak ki különböző színekben. Formáját az ionizálódott összetevők mozgása határozza meg.

Eközben...

A Hubble fotózott valamit, ami úgy néz ki, mintha egy időkapu lenne

400 fényévre van tőlünk, és ez vár a mi Napunkra is.

Ez is érdekelhet:

Kozmikus csodának tartják, hogy sikerült fotót készíteni egy exobolygóról

A Földtől 417 fényévre található, és a bolygóképződés folyamatában jár.

Ilyen feltételeknek kell megfelelnie a következő magyar űrhajósnak

A hazaszeretet például elengedhetetlen kritérium.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A jövő, ahol 100 az új 60 – a hosszú élet titka egyszerűbb, mint gondolnánk

Leállnak a Wizz Air rendszerei a hét közepén

Olyan csillagászati jelenség jön, amit eddig mindössze egyszer sikerült megfigyelni

A Player kérdése: Hány éve dolgozol a jelenlegi munkahelyeden?
8% Kevesebb mint egy éve
18% 1-3 éve
21% 4-7 éve
13% 8-10 éve
41% +10 éve