Netezés, illetve pötyögés közben mindig jó résen lenni, ez az elkövetkező napokban, hetekben pedig még inkább igaz lesz – a Magniber zsarolóvírus ugyanis ijesztő mértékben terjed már az Európai Unió felhasználói között is.

A kártevő titkosítja a felhasználók eszközeit, és több száz ezer forintos váltságdíjat követel azért, hogy az áldozattal megossza a dekódoló kulcsot, amellyel visszafejtheti az adatait. A felhasználó többszörösen is kiszolgáltatott helyzetben van, ugyanis a zsarolóvírus gazdái nemcsak az adatok ellopásával, hanem azok kiszivárogtatásával is élhetnek. Természetesen mint általában, úgy ebben az esetben sincs garancia arra, hogy az összeg kifizetése után nem élnek vissza továbbra is az adatainkkal, illetve hogy visszaszerezhetjük azokat.

A Magniber főként Windows operációs rendszereket vesz célba, és folyamatosan frissíti a titkosítási algoritmusait, így a kiberbiztonsági kutatók által kifejlesztett visszafejtő eszközök csak korlátozott módon hatékonyak – ez pedig még inkább veszélyessé teszi a kártevőt.
A zsarolóvírus üzenete

És hogy milyen módszereket használ arra, hogy terjedjen a felhasználók mögött? A tárháza igen gazdag.

Többek között kihasználják a Windows nulladik napi sebezhetőségeitt, de kiadja magát hamis Windows- és böngészőfrissítéseként is, valamint illegális szoftverek esetében használt népszerű kulcsgenerátorokkal is le lehet tölteni őket, és adathalász ímélekben is felüthetik a fejüket.

Július óta rohamosan nő az áldozatok száma, egyes hírek szerint több ilyen tízezer zsarolóvírus-fertőzés történt az Európai Unióban. A helyzetet tovább súlyosbítja a tény, hogy egyelőre nincs megbízható módszer a Magniber jelenlegi verzióival titkosított fájlok ingyenes visszafejtésére, ezért a közeljövúben aztán érdemes nagyon, nagyon résen lennünk.

Ezek is érdekelhetnek:

Garminosodni fog a harmadik generációs Apple Watch SE

A Garminnak bejött, az Apple is megpróbálkozik vele.

(Forrás: HVG, BleepingComputer)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Kiszámolták, mennyivel drágítja meg a szexet az iráni konfliktus – rosszabbul járunk, mint a benzinkúton?

Egy iPhone-nal vették fel az Artemis–2 legdurvább videóját: így bukik le a Föld a Holdnál

Brutális összeget költene drónokra és dróntechnológiára a Pentagon

A Player kérdése: Te már fizettél elő valakinek a tartalmaira az Onlyfansen?
1% Igen, folyamatosan van előfizetésem.
7% Egy próbát anno tettem.
4% Nem, de tervezem.
87% Esélytelen, hogy előfizessek.