A michigani Mackinac hídon bérsofőrök vezetnek át a rémült autósok helyett, a volgográdi autópályahíd pedig bármelyik pillanatban összeomolhat.
-
10 / 10
Royal Gorge híd, Colorado
Az Arkansas folyó felett átívelő Royal Gorge híd az extrém sportolók mekkája, hiszen az ejtőernyős ugrást leszámítva az egész világon innen ugorhatsz le a legmagasabbról úgy, hogy túl is éled. Az Egyesült Államok legmagasabb függőhídján 321 méteres magasságban rugaszkodhatsz neki gumikötéllel a lábadon, és ha a szíved nem hagy cserben zuhanás közben, akkor egy örök életre szóló élménnyel leszel gazdagabb.
Fun fact: bár a hidat 1929-ben adták át, a széllökésektől védő stabilizáló kábeleket csak az 1982-es nagy renováció során szerelték fel a hídra.
-
9 / 10
Mackinac híd, Michigan
Előfordult már veled, hogy az Erzsébet híd pesti hídfőjénél olyan szintű félelem uralkodott el rajtad, hogy inkább megkértél valakit: vezessen át helyetted a hídon? Ebből a képtelen ötletből már nagyjából következtethetünk rá, milyen szinten lehet lezúzó a michigani Mackinac híd, amelynek kellemetlen miliője (a híd tetején gyakori az 50 km/h-s szél) olyannyira riasztja az autósokat, hogy a híd üzemeltetői ingyen átvezetnek a sofőrök helyett a rettegett hídon.
-
8 / 10
William Preston Lane, Jr. Memorial Bridge, Maryland
A William Preston Lane, Jr. Memorial Bridge, vagy más néven öbölhíd annyira hendikeppes, hogy könnyebb dolgunk lenne, ha az előnyeit kéne felsorolnunk. A világ egyik legnagyobb kikötőjének helyt adó Chesapeake-öblön átívelő híd alatt a tengerjáró hajóknak is át kell férniük, így az úttest erősen emelkedik, legmagasabb pontján 56 méter magasból zuhanhatsz a tengerbe, ahogy az nemrég egy szerencsétlen autóssal meg is történt.
A hídon való haladást a szűk sávok és egy szokatlan kanyar is nehezíti, valamint nem ritkák az erős viharok sem, amelyek nullára redukálják a látótávolságot. Csoda, hogy a 11,2 kilométernyi szenvedés helyett sokan inkább a Monitor-Merrimac Memorial Bridge-Tunnelt vagy az öbölben található másik két híd–alagút rendszer valamelyikét választják?
-
7 / 10
A Sidu-folyó hídja, Kína
Különösebb magyarázatra nem szorul, miért került fel a listára a kínai Sidu-folyó hídja, amelynek már a látványától is megáll bennünk az ütő. A Sidu-folyón átívelő 457 méter magas híd 2009. novemberi átadásakor a világ legmagasabb hídjának számított, a méreteiről pedig sokat elmond, hogy a Sanghaji Keleti Gyöngy torony is gond nélkül beférne alá.
-
6 / 10
Deception Pass híd, Washington
Mi lehet a baj egy olyan híddal, amelynek az a neve, hogy tévedés? A Deception Pass híd ködbe burkolózó látványánál talán csak áthajtani rajta félelmetesebb. Erről mondjuk egészen nyugodtan lemondhatunk, hiszen a gyönyörű környezetben fekvő hídnak igazából gyalogosan érdemes nekivágni – legalább is ha bírja a gyomrunk a lábunk alatt elterülő 55 méteres mélységet.
-
5 / 10
Captain William Moore híd, Alaszka
William Moore-ért nem rajonghatnak túlságosan az alaszkaiak, akik a derék hajóskapitányról egy olyan hidat neveztek el, amely folyamatos földrengésveszélynek van kitéve. A tragédia megakadályozása érdekében a 34 méter hosszú hídnak csak az egyik oldala rögzített, így földmozgás esetén a szabadon mozgó másik oldal megóvja az átkelőt a kettétöréstől. Nekünk azért így is erősen remegne a lábunk a gázpedálon, miközben áthajtunk rajta.
-
4 / 10
Lake Pontchartrain Causeway, Lousiana
Jó időre elbúcsúzhat a szárazföld látványától az, aki a lousianai Metairie-ből Mandeville-be tartva a rövidebb utat választja: a két települést elválasztó Pontchartrain-tavon egy 38,6 kilométer hosszú híd vezet keresztül, ami elsőre ugyan teljesen ártalmatlannak tűnik (mindössze öt méterrel halad a tó víztükre felett), de rendkívüli hosszúságával még a legedzettebb sofőrök idegeit is próbára teszi.
-
3 / 10
A Vitim-folyó hídja, Oroszország
A szibériai Vitim-folyót átszelő hídon átkelni akkora hőstett, hogy akiknek sikerült, külön Facebook-oldalt indítottak a saját tiszteletükre. Az alig egyautónyi széles és 600 méter hosszú hídon egyáltalán nincs korlát, amely megállítaná a 15 méteres zuhanást, cserébe a folyó az év nagy részében be van fagyva, ami megmagyarázza, miért van a fent említett csoportnak összesen csak 120 tagja.
Mondjuk arra felé autópályán közlekedni sem sokkal megnyugtatóbb.
-
2 / 10
Volgográdi autópályahíd, Oroszország
A volgográdi autópályahidat nyugodtan nevezhetnék halálhídnak is, ugyanis a Volgán átívelő híd bármelyik pillanatban összeomolhat. 2009-es átadása után alig fél évvel a híd egy heves viharban remegni és hullámozni kezdett, autókat dobálva a levegőbe és a szemközti sávba. 1940-ben az amerikai Tacoma Narrows-híd kísértetiesen hasonló körülmények között omlott össze, és mivel a nyilvánvalóan életveszélyes volgográdi hidat a hatóságok az eset után sem zárták le, tulajdonképpen biztosra vehető, hogy a 7,2 kilométer hosszú híd hamarosan a Volgában végzi.
-
1 / 10
Quepos híd, Costa Rica
A köznyelv által csak Úristen! Hídnak nevezett Quepos híd annyira keskeny, hogy egyszerre csak az egyik irányba lehet rajta közlekedni. Amikor a feltorlódó kocsisor – köztük teherautók és kamionok – egyszerre rászabadulnak a katasztrofális állapotban lévő, nyikorgó és remegő hídra, a biztonság kedvéért valószínűleg érdemes elmormolni egy imát. Talán innen kapta a nevét is.
Ne felejtsd el megnézni a legszebb hidakról készített összeállításunkat sem!
(Forrás: Travelandleisure.com, fotó: John Dewar, Jesse Varner, A snapshot of our lives, gemteck1, Vladimir Lysenko, Wikipedia)