A HEVC néven is ismert technológiának a felhasználók és a műsorszolgáltatók is örülhetnek.

A H.264-es (MPEG–4 AVC) videótömörítési szabvány régóta mindennapos, még akkor is, ha erről esetleg nem tudunk, hanem egyszerűen csak használjuk például a mobilunkon vagy az otthoni médialejátszónkon. Nemrégiben pedig véglegesítették a H.264 nyugdíjaztatásra hivatott H.265-öt, vagyis a High Efficiency Video Coding technológiát, mely akár az egész iparágra hatással lehet.

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy a H.265 pontosan miben jobb, mint a jelenleg széles körben használatos H.264? A HEVC legfontosabb előnye, hogy például egy Full HD felbontású videóanyagot körülbelül kétszer olyan hatékonyan tud tömöríteni, vagyis azonos vagy jobb képminőség mellett mintegy feleakkora állományméretet kapunk. A HEVC ezenkívül utat nyithat a Full HD-nál jelentősen nagyobb felbontású Ultra HD, vagyis 4K tartalmak számára, melyek az új tömörítésnek köszönhetően végre kezelhető méretűvé zsugorodnak.

A HEVC ráadásul nem is egy jövőbeli sci-fi megoldás, hiszen a Samsung Galaxy S4 már hivatalosan is támogatja ezt az új megoldást, ezért 5 Mbit/s-os internet kapcsolat helyett akár egy 2,5 Mbit/s-os net is elég ahhoz, hogy streaming Full HD tartalmakat nézzünk a készüléken. A dél-koreai vállalat nemrégiben jelentette be azt az F8500-as típusjelzésű high-end plazmatelevíziót is, mely a világ egyik első HEVC-kompatibilis tévéje.

A készülékgyártók tehát gyorsan már meg is lépték az első H.265 lépéseket, és hamarosan várhatóan a műsorszóró és telekommunikációs cégek is hasonló cselekedetre szánják el magukat, az új technológia révén ugyanis jelentősen spórolhatnak a sávszélességgel.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatjuk, hogyan vásárolj a dm-ben úgy, mint egy profi

Az elektromos városi autó forradalmát hozta el az új Citroën ë-C3

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

További cikkeink a témában
Sejtelmes tájak, rejtett kincsek nyomában
Hirdetés