A trópusi paradicsomnak annyi.
Az óceáni áramlatok mintegy 414 millió darab műanyagot hordtak a nagyjából 600 lakosú, Kókusz-szigetek partjaira. A helyzet azon kívül, hogy rettentően szomorú, irónikus is, a kontinensektől távol eső szigeteket ugyanis Ausztrália utolsó szemétmentes paradicsomának is nevezik.
A műanyag felfedezése óta eltelt hat évtized utolsó 13 évében gyártották a műanyagtárgyak több mint felét. A hibás hulladékkezelés miatt ennek a mennyiségnek a nagy része az óceánokba került.
A kutatók kalkulációi szerint 238 tonna műanyag szennyezi az atollokat, ebben nagyjából 977 ezer lábbeli és 373 ezer fogkefe, melyek a 414 millió műanyagdarab azonosítható elemei voltak.
Számításaik szerint a szemét 93%-át a parti homok rejti, ami rettetően veszélyezteti a partokon élő vagy ott költő állatokat – köztük a tengeri teknősöket és a rákokat –, ám a kutatók szerint a rejtett műanyagszemét eltakarítása jelentősen felforgatná a partok életét és lehet, hogy még nagyobb károkat okozna az élővilágban.
A kutatók úgy vélik, hogy becsléseik egyáltalán nem túlzóak, mivel a legszennyezettebbnek tartott partszakaszokra még be sem jutottak. A kutatás vezetője, Jennifer Lavers szerint a világ „drámaian alábecsülte” a probléma nagyságát.
(Forrás: BBC, MTI, fotó: Getty Images)