Sokkal súlyosabb a hatás, mint korábban gondolták.
A kutatók szerint az ausztrál bozóttüzekben egymilliárd állat lelte halálát, és a lángok magyarországnyi területet perzseltek fel. A katasztrófa "tüzes ébresztő volt a klímatudománynak".
A dél-ausztráliai tüzekben harminchárom ember vesztette életét. 2019 szeptembere és 2020 januárja között mintegy 5,8 millió hektárnyi erdő égett el Új-Dél-Walesben és Victoria államban. Ez a kontinens erdős területeinek durván huszonegy százaléka, ami példátlan az eddigi tűzvészek történetében.
Benjamin Sanderson klímatudós, az egyik tanulmány szerzője kiemelte, hogy "a klímatudománynak sokkal jobb munkát kell végeznie", ha el akarjuk kerülni, hogy a jövőben a klímaváltozással összefüggő természeti katasztrófák felkészületlenül érjenek. "Minél gyorsabban melegszik a bolygó, annál valószínűbb, hogy meglepetések érnek minket".
A klímamodellek – az olyan szimulációk, amelyek felhasználják az összes rendelkezésre álló információt arról, hogy mi befolyásolja bolygónk éghajlatát – segítenek elsősorban megfejteni, hogy milyen hatásai vannak a Föld felmelegedésének. Ezek jó képet adnak az éghajlat bizonyos aspektusairól, például a globális hőmérsékleti változásokról, de a tüzek kérdése sokkal összetettebb. Azt ugyanis számos körülmény, a csapadék, a szél, a talajborítás és a népsűrűség is befolyásolja, csupa olyan szempont, ami növeli a tűz kockázatát, táplálja és terjeszti a tüzet.
A tűzvésszel kapcsolatos eddigi modellek egyike sem hozott olyan eredményt a szimulációval, mint ami Ausztráliában bekövetkezett
– mondta Sanderson, aki abban látja a megoldást, hogy egyetlen szimuláció helyett – ami a legvalószínűbb forgatókönyvet próbálja elkészíteni –, inkább több ezernyi különböző forgatókönyvet gyártanak a jövőre. "Ez a sok ezernyi változat teljesen lefedheti azt is, hogy legrosszabb esetben mi történhet." A kutatók szerint pedig az erdőtüzekkel és rendkívüli időjárással is kalkuláló legrosszabb forgatókönyv megismerése egyre fontosabb lesz, ahogy a Föld éghajlata olyan irányba tolódik, amit még nem ismerünk.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: Nature Climate Change, MTI. A kép illusztráció)