Nem Nostradamus gondolata, de a jóslat sajnos bejött.

„A világ kohói most évi kétmilliárd tonna szenet égetnek el. Amikor ez elég, egyesülve az oxigénnel, évi hétmilliárd tonna szén-dioxidot bocsát a légkörbe. Ez által a levegő egy hatékonyabb takaróvá válhat a Föld számára, és a bolygó hőmérséklete is emelkedhet. A hatás néhány évszázadon belül jelentős lesz”

– írta a The Rodney and Otamatea Times című napilap tudományos rovata 1912. augusztus 14-én. A figyelmeztetés eredetileg a Popular Mechanics című folyóirat az év márciusi számában jelent meg egy nagy szénfeldolgozóról készül felvétel képaláírásaként. A fotót Francis Molenának a folyóiratban megjelent cikkéhez mellékelték, amelynek a címe ez volt: 1911 meglepő időjárása: a szén elégésének hatása a klímára – Mit jósolnak a tudósok a jövőre.

Cikkében Molena azt fejtegette, milyen kapcsolat van a levegőben lévő szén-dioxid és a melegebb hőmérséklet között.

„Mivel a szén elégetése szén-dioxidot termel, fel lehet tenni a kérdést, hogy vajon ezen üzemanyag széles körű használata a modern időkben fontos tényező lehet-e a légkör szén-dioxiddal való megtöltésében, és közvetve hozzájárul-e a Föld hőmérsékletének emelkedéséhez”

– írta. Ma már tudjuk a választ.

Molina írásának megjelenése előtt a tudósok már évtizedek óta jelezték a szénfelhasználás hatását a klímára. Tudományos kutatók már 1882-ben kutatták a kérdést, erről tanúskodik H.A. Philipps A légkör szennyezése c. cikke a Nature-ben. Joseph Fourier francia fizikus azonban már 1824-ben tett olyan megfigyelést, hogy a légkör összetétele hatással van az időjárásra.

Jeff Nichols, az Illinoisi Egyetem történésze számos példát talált arra, hogy 1883 és 1912 között olyan napilapok, mint a The New York Times, a The Philadelphia Inquirer vagy a The Kansas City Star megjelentettek cikkeket arról, hogyan hat a klímára a szén-dioxidszint növekedése.

Az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) becslése szerint a globális üvegházhatású gázkibocsátás 65 százalékát a szén-dioxid adja,

a szén-dioxid-kibocsátás 1900 és 2010 között 90 százalékkal növekedett.

Ez is érdekelhet:

Ezek a plakátok az arcodba tolják a klímaváltozás lehetséges borzalmait

Kellemesebb lenne nem szembesülni vele, az viszont a biztos pusztulás receptje.

Egészen meglepő, hogy mi a klímaváltozás okozta halálesetek legfőbb oka Indiában

A kutatók szerint „a szélsőséges éghajlati viszonyok növekvő tendenciája miatt a helyzet romlása várható”.

Szeged belvárosa már olyan forró, mint Rómáé

Talán már túlságosan is a napfény városa.

(Forrás: Live Science)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A nap csajánál a PR nem a munkáját jelenti

2024 a legmelegebb év volt 1901 óta

Büszke és fitt anya a nap csaja

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés